Užitečná ochrana okenních skel
25.11.2008
Máte rádi velká okna, ale obáváte se skleníkového efektu? Potřebujete rozjasnit půdu, ale máte strach z krupobití? Rádi byste si pořídili prosklenou zimní zahradu, ale bojíte se vandalů a zlodějů? Možná byste měli zvážit možnosti, které nabízí okenní folie.
Okenní folie představují jednoduchou dodatečnou úpravu skel, která nejenže prodlouží jejich životnost, ale ještě jim výrazně přidá na kvalitě. Jako první s touto samolepící polyesterovou folií přišla v šedesátých letech americká vládní organizace NASA. Původně měla chránit proti škodlivým druhům záření.
V současné době na trhu najdete dva typy samolepících okenních folií. Nereflexní, barvené folie, které sluneční energii především pohlcují, a folie reflexní, neboli metalizované, které sluneční energii navíc i odrážejí.
Dále se okenní folie dělí na autofolie, bezpečnostní ochranné fólie, protisluneční fólie a tepelně-izolační fólie.
Neviditelný ochránce
Protisluneční okenní folie jsou zřejmě nejznámější. Málokdo již ale ví, že kromě viditelného omezení intenzity světla a ochrany před oslněním dokáží okenní folie rovněž regulovat tepla. Samolepící folie použitá na neošetřené sklo může snížit teplo procházející oknem až o 78 %. Tepelně-izolační folie příliš známé nejsou. Stejně jako informace o tom, že pouhým sklem uniká až padesát procent tepla z celkových tepelných ztrát domu. Okenní folie tyto ztráty dokáže snížit i o polovinu.
Rovněž vám pomůže ochránit cenné vybavení interiéru před případným vyblednutím. Je totiž schopna zadržet až devadesát procent škodlivých UV paprsků.
Mezi nejdražší typy okenních folií patří bezpečnostní ochranné folie. Zvyšují odolnost a životnost skla. Minimalizuje také riziko nejen v případech jako je vandalismus a násilné vloupání, ale také neúmyslného poškození, ke kterému může dojít při sportovních aktivitách, nebo při živelných pohromách. Silnější typy bezpečnostních ochranných folií zvyšují odolnost skla například při krupobití (zejména u střešních oken) a při požárech.
Jejich užitečnost spočívá i tom, že přestože neučiní sklo zcela nerozbitným, v případě, že dojde k jeho rozbití, zabrání rozptylu roztříštěných úlomků. Naopak je udrží pohromadě jako nepropustná síť.
Hitem poslední doby jsou tzv. matové folie, které představují obranu před únikem datových informací. Jde vlastně o téměř neviditelnou bariéru pro signál Wi-Fi, vysokofrekvenční rádiové RF vysílání a jiné bezdrátové přenosy.
Užitečná může být také z estetického hlediska. Vzhledem k její barevné variabilnosti s ní lehce doladíte i celkový vzhled domu.
Způsob použití a údržba
Přestože instalace okenních fólií působí jako snadná, není tomu zcela tak. Aby byla na okně téměř neviditelná, je lépe požádat o pomoc profesionála. Kromě toho, že se snadno zašpiní a tím i zcela znehodnotí, rovněž samotné přilnutí folie k oknu vyžaduje správný postup a dostatečné množství času.
Po nanesení folie na okno se mohou objevit malé bubliny a lehké zamlžení. Způsobuje ho voda použitá při instalaci. Ta se musí nechat odpařit. Jde o tzv. proces “vytvrzování“. Ten může trvat až třicet dní. Nejdéle schnou semireflexní a bezpečnostní fólie.
Po vyschnutí a vytvrzení lze fólii bez obav umývat. Nejlépe mýdlovým roztokem vody, ale použít lze i libovolný středně silný čistící prostředek na sklo. Určitě by se ale k čištění neměly používat abrazivní přípravky či ostré pomůcky fólii poškrábat.
V průměru se cena okenních fólií včetně montáže pohybuje v průměru od 300,- do 500,- Kč / m2. Mezi nejdražší patří termoizolační a bezpečnostní ochranné folie, kde se cena může vyšplhat až na 1000 Kč / m2.
Okenní folie lze nanést prakticky na každé okno, pokud je jeho skleněná výplň hrubá alespoň 3 mm. V případě umělých skel byste měli instalaci nejprve probrat s prodejcem, či přímo s výrobcem. Okenní folie totiž nejsou zpravidla vhodné na plexiskla, polykarbonáty atd. Ale existují i výjimky.
A závěrem ještě jedna rada. Pokud snad s aplikací okenní folie váháte z důvodu zhoršeného výhledu, obáváte se zbytečně. Lidské oko je schopno přizpůsobit se intenzitě světla v okolí a stabilizuje zrak, takže vidění není omezeno, ani když se průnik světla sníží až o sedmdesát procent.
Autor: Blanka Rudinská
Foto: archiv firmy Autosklo Holešovice
Články s podobnou tématikou
Jakou péči potřebují plastová okna?
Předokenní rolety ochrání soukromí i majetek
Jak si usnadnit práci při mytí oken
Sítě proti hmyzu jsou během léta nezbytné
Půvab dřevěných rolet a žaluzií
Jak ochočit denní světlo
Samočisticí okno – sen každé hospodyně
Jak by mělo vypadat nízkoenergetické okno
Článek byl zobrazen 19190 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zabezpečovací a protipožární zařízení

5 nejčastějších chyb při nákupu dveří
Možná si říkáte, že nákup dveří není žádná věda. Stačí přijít do obchodu a nechat si nějaké poradit. Hlavně, aby ladily s fasádou nebo okny a byly za dobrou cenu. Opak je však pravdou. Vstupní dveře jsou nejen estetickým, ale i bezpečnostním prvkem domácnosti. Na co si dát pozor při jejich výběru?

Domácí kamerové systémy
Zloději vždy bývali velmi vynalézaví a spolu s tím, jak se vyvíjely zabezpečovací prostředky, se přizpůsobovala i technika jejich „práce“. Nejinak je tomu samozřejmě dnes. Jestliže máte draze zařízený dům nebo byt, uchováváte doma cennosti, umělecké sbírky apod., není divu, že se chcete ochránit.

Tipy pro zabezpečení vašeho domu či bytu
Sezóna letních dovolených je ještě stále daleko, ale již nyní byste měli přemýšlet, jak svůj byt či dům co nejlépe zabezpečit před zloději. Jen za letošní leden totiž policejní statistiky zaznamenaly více než pět tisíc vloupání. Žně potom zlodějům nastávají v době letních prázdin a dovolených. Bohužel ani sebelepší opatření proti zlodějům nejsou stoprocentně účinná. Přesto lze pravděpodobnost vykradeného bytu alespoň výrazně snížit. Ptáte se jak?

Zabezpečení oken před zloději
Podle policejní studie je možné běžné okno pomocí velkého šroubováku vypáčit během 10 vteřin. To není zrovna pozitivní informace, co říkáte? Z toho důvodu je dobré okna dovybavit vhodným bezpečnostním prvkem, který znemožní nezvaným hostům vniknout do budovy. Postaráte se tak o bezpečnost své rodiny, svého majetku a budete moci klidně spát.

Past na zloděje? Kvalitní bezpečnostní dveře
V loňském roce bylo nahlášeno přes 6000 vloupání do domácností. Škody dosahovaly přes 327 milionů korun a objasněnost těchto případů je necelých 26 %. V praxi to tedy znamená, že dopaden je průměrně jeden zloděj ze čtyř. Ale ani dopadení zloděje není zárukou navrácení peněz. Vyplatí se tak proti těmto případům svou nemovitost pojistit a v ideálním případě riziku vloupání předejít. Jak?

Ocelové zárubně pro požární uzávěry - součást nabídky firmy MONTKOV
Ocelové zárubně pro požární uzávěry? Proč mě to má zajímat? Co je na nich zvláštního? Takové nebo podobné otázky nás mohou napadnout, když v projektové dokumentaci pro stavbu rodinného domku nebo připravované rekonstrukci domu či bytu narazíme na skutečnost, že jsou v objektu definovány požární úseky, které od sebe musí být odděleny stanoveným způsobem a přitom musí být navzájem průchozí.

Zamknout na sedm západů
I přesto, že jsou dnešní zloději mnohdy stejně zdatní jako výrobci a odborníci, je nutné jim při jejich pokusu zcizit náš majetek klást co nejvíce překážek.

Jak správně zabezpečit sklep? Většinu zámků zloděj překoná do 3 minut!
Většina z nás má sklepy plné nejrůznějšího nepotřebného harampádí, ale najdou se i odvážlivci, kteří si do nich zamykají kočárky, kola a jiné sportovní vybavení, které není zrovna levné. V takovém případě je třeba sklep kvalitně zabezpečit, protože právě tyto prostory jsou velkým lákadlem pro zloděje.