Reklama

Plastová okna

Plastová okna zajistí vašemu domovu moderní vzhled, dokonalou tepelnou a zvukovou izolaci. Jsou dobrou dlouhodobou investicí, která vám pomůže ušetřit podstatnou část nákladů na vytápění. S plastovými okny se dnes setkáme jak u bytových domů, tak i rodinných domků.

Vzhled plastových oken

Plastová okna se dnes vyrábí jak v základních a velmi jednoduchých, tak i nevšedních tvarech a designech. Z tohoto důvodu není problém kvalitní plastová okna umístit do starší vily, rustikálního i moderně pojatého rodinného domu. Plastové okno se dá přizpůsobit přání každého majitele domu či bytu. Vyrábí se nejen ve standardizovaných rozměrech, ale také přesně na míru – aby padla do konkrétního stavebního otvoru.

Parametry, které je potřeba znát při výběru plastových oken:
(čím nižší hodnota, tím lepší izolační vlastnosti)
Uw – koeficient prostupu tepla celým oknem (mělo by být do 1,4)
Ug – hodnota prostupu tepla sklem (prosklení)
Uf = součinitel prostupu tepla profilem (rám, křídlo)
g – hodnota solárních zisků

Vlastnosti a výhody plastových oken

Kvalitní plastová okna perfektně doléhají a sedí a mají tak výborné tepelně izolační vlastnosti – zamezují vzniku tepelných mostů a dokáží ušetřit až 30% nákladů na vytápění. Dochází tak k úspoře energie a jejich pořizovací cena se majiteli vrátí během deseti let. Plastová okna s vyšším počtem komor (7-8) dobře izolují jak proti zimě, tak i proti nadměrnému horku. Kromě tepelné izolace zajišťují komory v plastových oknech také skvělou zvukovou izolaci, což ocení majitelé nemovitostí stojících v blízkosti rušné silnice. Plastová okna jsou k dostání v různých velikostech a tvarech, jsou pevná a zatížitelná, jejich tvar se časem nemění. Jejich další výhodou je, že jsou v podstatě bezúdržbová. Není třeba jim věnovat žádnou nadstandardní péči, která by zajišťovala bezproblémovou funkčnost. Přestože se nenatírají, jsou odolná vůči slunečnímu záření a chemickým vlivům.

Plastová okna mají dlouhou životnost. Mnoho výrobců uvádí, že plastová okna budou dobře plnit svou funkci po dobu až 50 let. V porovnání s dřevěnými eurookny je však životnost plastových oken nižší. Plastová eurookna jsou oblíbená také z důvodu snadné manipulace, kterou zvládají i děti. Vynikají rovněž velmi příznivou cenou, která je několikanásobně nižší, než u hliníkových oken a o 30% nižší, než u oken dřevěných, které mají stejné izolační vlastnosti. Mnoho výrobců na plastová okna poskytuje dokonce vyšší záruční dobu, než udává zákonná norma, běžně tak na nová plastová okna dostanete záruku až 5 let.

Plastová okna pro nízkoenergetické a pasivní domy

U těchto typů budov je důležité zajistit co nejmenší tepelné ztráty. Plastová okna tak dnes splňují přísná kritéria, aby bylo možné je pro pasivní a nízkoenergetické domy použít. Mají velkou šířku profilu, případně dodatečně zateplenou komoru v rámu. Profily s největším počtem komor (7-8) jsou ideálním řešením pro zateplení, nízkoenergetické a pasivní domy.

Výroba plastových oken

Plastová okna se vyrábí ze speciálních okenních PVC profilů, které jsou upraveny tak, aby odolávaly UV záření, a jsou velmi trvanlivé. Použité PVC neobsahuje změkčovadla a vyrábí se z výchozího granulátu extrudováním. Výchozí surovina, tedy granulát, se zahřeje a promění se na plastickou hmotu. Ta je poté pod tlakem vháněna do forem, ochlazována a vzniká tak plastový vícekomorový profil. Plastová okna jsou vyráběna v několika profilových řadách. Nejčastější jsou pětikomorová okna, ale běžně jsou dodávány také šesti, sedmi i osmiprofilová plastová okna. Tepelná izolace okna může být vylepšena výplní některých komůrek profilu tvrzenou či obyčejnou PU pěnou. Plastová okna jsou vyráběna v různých šířkách rámu (např. 71, 76, 84 mm).

Zasklení plastových oken

Plastové okno by mělo mít koeficient Ug, tedy prostup tepla sklem, maximálně 1,4. Plastová okna jsou standardně nabízena s izolačním dvojsklem, ale pro zvýšení tepelně izolačních vlastností okna je možné použít i izolační trojsklo. Okna osazení izolačním dvojsklem mají koeficient tepleného prostupu Ug = 1,1, v případě osazení izolačním trojsklem je možné se dostat až na Ug = 0,5. Plastová okna je možné vybavit také bezpečnostním, zvukově-izolačním či reflexním (protislunečním) sklem - reguluje prostup slunečních paprsků.

Nevýhody plastových oken

Hlavní nevýhodou plastových oken je jejich špatná paropropustnost. Plastové profily jsou takřka nepropustné a okno tak nedýchá. Dokonale utěsněná plastová okna tak mohou způsobovat vznik plísní. Plast je navíc tvarově nepříliš stálý materiál, má menší statickou únosnost a hrozí u něj tak vyšší riziko kroucení a tedy i špatné mechanické funkce oken. Aby tomu bylo zamezeno, jsou plastová okna vyztužena ocelovými profily a tak dnes již ve většině případů poskytují výborné statické vlastnosti. Ke kroucení, žloutnutí a praskání dochází pouze u nekvalitních plastových oken. Pokud však dojde u plastového okna k mechanickému poškození, je jeho oprava dosti problematická a většinou následuje výměna celého okna.

evýhodou může být také vzhled plastových oken, který je příliš technický a studený. Povrch plastových oken elektrostaticky přitahuje prach, nečistoty a také kouř, což se odráží na výraznějším znečištění povrchu. Plastová okna bohužel nemají ani příliš dobrou požární odolnost a zapomínat nesmíme ani na ekologii. Při výrobě plastového okna je spotřebováno až 6x více energie, než na výrobu okna dřevěného. Nemluvě o tom, že plast není obnovitelným zdrojem a recyklace starých oken je energeticky velmi náročná.

Povrchová úprava plastových oken

Plastová okna dnes nemusí být jen bílá, k dostání jsou i v jiných barvách. Výrobci plastových oken v současné době nabízí nejrůznější barvy plastových profilů, mezi nimiž nechybí imitace dřeva. Přírodního vzhledu plastového okna je tak možno dosáhnout oboustranným dřevodekorem. Vždy se však jedná o nalepené folie, které mají problematickou životnost. Obnova povrchové úpravy plastových oken na rozdíl od oken z jiných materiálů není prakticky možná.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

plastová okna

Jiří U. | 24.01.2018 11:06:18

Dobrý den, opravdu dobrý článek, jen bych rád dodal, že pokud bude někdo chtít kvalitní plastová okna, tak aby dbal na to aby byla vyrobena z prvoplastu protože ten lépe drží ve svárech, dále pak také dbejte na to aby okna byla vyrobena z profilu třídy A který je nejtlustší. Dejte si taky pozor na původ oken, na trhu je mnoho překupníků kteří nemohou za kvalitu a původ oken ručit. Všechny tyto mnou zmíněné informace si nechte zapsat do kupní smlouvy, vyhnete se tak případným nepříjemnostem.

Odpovědět

 

okna

Majk | 14.09.2016 20:37:51

Okna máme od firmy Okna.eu a nemůžeme si vynachválit.

Odpovědět

 

okna

MarekH. | 30.08.2016 10:03:05

Zrovna jsem tu na webu o tom četl tenhle článek. :)

http://okna-dvere.bydleniprokazdeho.cz/…-prirodu.php

Odpovědět

 

Re: okna

MarekH. | 30.08.2016 10:05:54

Omlouvám se, špatně jsem vložil odkaz. Snad to bude už správně. :)

[http://okna-dvere.bydleniprokazdeho.cz/…-prirodu.php]

Odpovědět

 

okna

Denis11 | 22.08.2016 23:17:12

Dneska je ten výběr dobré firmy obtížný to máte pravdu,každý tip také uvítám

Odpovědět

 

okna

Majk | 18.08.2016 21:23:14

Stavíme a potřebovali bychom poradit na koho se obrátit kvůli plastovým oknům. Předem díky za všechny tipy.

Odpovědět

 

Reklama

Náš tip

Josef Starkl – zahradník, který poradí

V zahradnictví Starkl nejen nakoupíte, ale umíme Vám i poradit s pěstováním. Napište nám, nebo zavolejte. A navíc - při nákupu v našem e-shopu získáte automaticky SLEVU 5%.

 

České zahradní traktory SECO Starjet

České zahradní traktory SECO Starjet - kvalitní a robustní traktory vyrobené v Jičíně. Stroje ihned skladem s dopravou zdarma. Autorizovaný prodejce Dvořák sekačky, pily.

 

Ochranné rohy zdiva

Ochranný roh zdiva je využíván v místech většího pohybu a všude tam kde jsou rohy zdiva ohrožené přenášením předmětů. Ochranné rohy vyrábíme z matného broušeného nerezového materiálu v délkách 80 až 1490 cm. Ochranný roh je tak nejen velmi praktický ale současně je i designovým prvkem.

 

Šikmé a obloukové žaluzie

Atypické žaluzie řady Sinline a Slopeline od českého výrobce Systra, spol. s r.o. představuje jedinečný způsob zastínění nestandardních oken.

 

DLAŽBA BEST NEJEN NA TERASU

Vysněné místo pro letní dny je terasa. Terasa je ideální, když je krásná, pohodlná a snadno udržovaná. To vše vám zaručí betonové dlažby značky BEST. Výběr tvarů, barev i povrchových úprav je opravdu veliký.

 

Prosklené stěny MONTKOV

Prosklené stěny MONTKOV pro vnitřní i vnější části budov, z ocelových profilů JANSEN. Prosklené stěny lze dodat i s požární odolností EI, EW15-90. Dodávka je možná včetně finální povrchové úpravy práškovou barvou v odstínech RAL a montáže. Více informací na tel. 466 768 257.

 

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna, hliníková okna Stavona

STAVONA nabízí také řadu doplňků - rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu - a vše spojené s výměnou oken - dopravu, demontáž, montáž i zednické práce.

Kvalitní úsporná střešní okna

Střešní okna FAKRO jsou určená pro uživatele, kteří chtějí funkční, moderní a úsporná řešení. Okna vynikají tepelnými parametry a pohodlnou obsluhou.

Partnerské weby

Reklama

 

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . TOPlist