Reklama

Plastová okna

Plastová okna zajistí vašemu domovu moderní vzhled, dokonalou tepelnou a zvukovou izolaci. Jsou dobrou dlouhodobou investicí, která vám pomůže ušetřit podstatnou část nákladů na vytápění. S plastovými okny se dnes setkáme jak u bytových domů, tak i rodinných domků.

Vzhled plastových oken

Plastová okna se dnes vyrábí jak v základních a velmi jednoduchých, tak i nevšedních tvarech a designech. Z tohoto důvodu není problém kvalitní plastová okna umístit do starší vily, rustikálního i moderně pojatého rodinného domu. Plastové okno se dá přizpůsobit přání každého majitele domu či bytu. Vyrábí se nejen ve standardizovaných rozměrech, ale také přesně na míru – aby padla do konkrétního stavebního otvoru.

Parametry, které je potřeba znát při výběru plastových oken:
(čím nižší hodnota, tím lepší izolační vlastnosti)
Uw – koeficient prostupu tepla celým oknem (mělo by být do 1,4)
Ug – hodnota prostupu tepla sklem (prosklení)
Uf = součinitel prostupu tepla profilem (rám, křídlo)
g – hodnota solárních zisků

Vlastnosti a výhody plastových oken

Kvalitní plastová okna perfektně doléhají a sedí a mají tak výborné tepelně izolační vlastnosti – zamezují vzniku tepelných mostů a dokáží ušetřit až 30% nákladů na vytápění. Dochází tak k úspoře energie a jejich pořizovací cena se majiteli vrátí během deseti let. Plastová okna s vyšším počtem komor (7-8) dobře izolují jak proti zimě, tak i proti nadměrnému horku. Kromě tepelné izolace zajišťují komory v plastových oknech také skvělou zvukovou izolaci, což ocení majitelé nemovitostí stojících v blízkosti rušné silnice. Plastová okna jsou k dostání v různých velikostech a tvarech, jsou pevná a zatížitelná, jejich tvar se časem nemění. Jejich další výhodou je, že jsou v podstatě bezúdržbová. Není třeba jim věnovat žádnou nadstandardní péči, která by zajišťovala bezproblémovou funkčnost. Přestože se nenatírají, jsou odolná vůči slunečnímu záření a chemickým vlivům.

Plastová okna mají dlouhou životnost. Mnoho výrobců uvádí, že plastová okna budou dobře plnit svou funkci po dobu až 50 let. V porovnání s dřevěnými eurookny je však životnost plastových oken nižší. Plastová eurookna jsou oblíbená také z důvodu snadné manipulace, kterou zvládají i děti. Vynikají rovněž velmi příznivou cenou, která je několikanásobně nižší, než u hliníkových oken a o 30% nižší, než u oken dřevěných, které mají stejné izolační vlastnosti. Mnoho výrobců na plastová okna poskytuje dokonce vyšší záruční dobu, než udává zákonná norma, běžně tak na nová plastová okna dostanete záruku až 5 let.

Plastová okna pro nízkoenergetické a pasivní domy

U těchto typů budov je důležité zajistit co nejmenší tepelné ztráty. Plastová okna tak dnes splňují přísná kritéria, aby bylo možné je pro pasivní a nízkoenergetické domy použít. Mají velkou šířku profilu, případně dodatečně zateplenou komoru v rámu. Profily s největším počtem komor (7-8) jsou ideálním řešením pro zateplení, nízkoenergetické a pasivní domy.

Výroba plastových oken

Plastová okna se vyrábí ze speciálních okenních PVC profilů, které jsou upraveny tak, aby odolávaly UV záření, a jsou velmi trvanlivé. Použité PVC neobsahuje změkčovadla a vyrábí se z výchozího granulátu extrudováním. Výchozí surovina, tedy granulát, se zahřeje a promění se na plastickou hmotu. Ta je poté pod tlakem vháněna do forem, ochlazována a vzniká tak plastový vícekomorový profil. Plastová okna jsou vyráběna v několika profilových řadách. Nejčastější jsou pětikomorová okna, ale běžně jsou dodávány také šesti, sedmi i osmiprofilová plastová okna. Tepelná izolace okna může být vylepšena výplní některých komůrek profilu tvrzenou či obyčejnou PU pěnou. Plastová okna jsou vyráběna v různých šířkách rámu (např. 71, 76, 84 mm).

Zasklení plastových oken

Plastové okno by mělo mít koeficient Ug, tedy prostup tepla sklem, maximálně 1,4. Plastová okna jsou standardně nabízena s izolačním dvojsklem, ale pro zvýšení tepelně izolačních vlastností okna je možné použít i izolační trojsklo. Okna osazení izolačním dvojsklem mají koeficient tepleného prostupu Ug = 1,1, v případě osazení izolačním trojsklem je možné se dostat až na Ug = 0,5. Plastová okna je možné vybavit také bezpečnostním, zvukově-izolačním či reflexním (protislunečním) sklem - reguluje prostup slunečních paprsků.

Nevýhody plastových oken

Hlavní nevýhodou plastových oken je jejich špatná paropropustnost. Plastové profily jsou takřka nepropustné a okno tak nedýchá. Dokonale utěsněná plastová okna tak mohou způsobovat vznik plísní. Plast je navíc tvarově nepříliš stálý materiál, má menší statickou únosnost a hrozí u něj tak vyšší riziko kroucení a tedy i špatné mechanické funkce oken. Aby tomu bylo zamezeno, jsou plastová okna vyztužena ocelovými profily a tak dnes již ve většině případů poskytují výborné statické vlastnosti. Ke kroucení, žloutnutí a praskání dochází pouze u nekvalitních plastových oken. Pokud však dojde u plastového okna k mechanickému poškození, je jeho oprava dosti problematická a většinou následuje výměna celého okna.

evýhodou může být také vzhled plastových oken, který je příliš technický a studený. Povrch plastových oken elektrostaticky přitahuje prach, nečistoty a také kouř, což se odráží na výraznějším znečištění povrchu. Plastová okna bohužel nemají ani příliš dobrou požární odolnost a zapomínat nesmíme ani na ekologii. Při výrobě plastového okna je spotřebováno až 6x více energie, než na výrobu okna dřevěného. Nemluvě o tom, že plast není obnovitelným zdrojem a recyklace starých oken je energeticky velmi náročná.

Povrchová úprava plastových oken

Plastová okna dnes nemusí být jen bílá, k dostání jsou i v jiných barvách. Výrobci plastových oken v současné době nabízí nejrůznější barvy plastových profilů, mezi nimiž nechybí imitace dřeva. Přírodního vzhledu plastového okna je tak možno dosáhnout oboustranným dřevodekorem. Vždy se však jedná o nalepené folie, které mají problematickou životnost. Obnova povrchové úpravy plastových oken na rozdíl od oken z jiných materiálů není prakticky možná.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

plastová okna

Jiří U. | 24.01.2018 11:06:18

Dobrý den, opravdu dobrý článek, jen bych rád dodal, že pokud bude někdo chtít kvalitní plastová okna, tak aby dbal na to aby byla vyrobena z prvoplastu protože ten lépe drží ve svárech, dále pak také dbejte na to aby okna byla vyrobena z profilu třídy A který je nejtlustší. Dejte si taky pozor na původ oken, na trhu je mnoho překupníků kteří nemohou za kvalitu a původ oken ručit. Všechny tyto mnou zmíněné informace si nechte zapsat do kupní smlouvy, vyhnete se tak případným nepříjemnostem.

Odpovědět

 

okna

Majk | 14.09.2016 20:37:51

Okna máme od firmy Okna.eu a nemůžeme si vynachválit.

Odpovědět

 

okna

MarekH. | 30.08.2016 10:03:05

Zrovna jsem tu na webu o tom četl tenhle článek. :)

http://okna-dvere.bydleniprokazdeho.cz/…-prirodu.php

Odpovědět

 

Re: okna

MarekH. | 30.08.2016 10:05:54

Omlouvám se, špatně jsem vložil odkaz. Snad to bude už správně. :)

[http://okna-dvere.bydleniprokazdeho.cz/…-prirodu.php]

Odpovědět

 

okna

Denis11 | 22.08.2016 23:17:12

Dneska je ten výběr dobré firmy obtížný to máte pravdu,každý tip také uvítám

Odpovědět

 

okna

Majk | 18.08.2016 21:23:14

Stavíme a potřebovali bychom poradit na koho se obrátit kvůli plastovým oknům. Předem díky za všechny tipy.

Odpovědět

 

Reklama

Náš tip

Algahumin - přírodní stimulátor růstu

AlgaHumin je extrakt z rašeliny, která aktivuje růst rostlin, a hnědé mořské řasy, která dodá rostlinám část živin. Podporuje zakořeňování, růst a kvetení, zlepšuje regeneraci při poškození. Aplikuje se zálivkou nebo mořením.

 

Stabilní leháto na zahradu i do přírody

Pohodlné a stabilní lehátko na sezení i ležení. Vysoká variabilita, lehká manipulace a skvělá cena. Nakupujte výhodně od přímého dovozce. Vše skladem.

 

Vábnička pro trvalou likvidaci komárů

Vábnička pro trvalou likvidaci komárů Jata MT 8 (MOSTRAP), výkon 25 W, vydává 5 neodolatelných podnětů k odstranění komárů, imitující dokonale lidské bytosti, účinná plocha: 1000 m2, použití terasy, verandy a stany,

 

Plastový plot jednou provždy

Chcete mít více času na sebe nebo své děti? Pořiďte si plot z materiálu Traplast™.
Plastový plot z Traplastu™ Vás nebude obtěžovat neustálým natíráním. Má mimořádnou odolnost proti povětrnostním vlivům.

 

ŠAMPION MEZI HNOJIVY!

Krystalické, ve vodě rozpustné hnojivo Kristalon je na českém trhu více než 25 let. Je bohaté na základní živiny, které jsou ve snadno a rychle přijatelné formě obohacené o mikroprvky.

 

Betonové nášlapy PREFA DEKOR

Betonové nášlapy jako dekorace i funkční zahradní chodníky - desky, imitace kamene, kruhy nebo kostky. PREFA DEKOR.

 

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna, hliníková okna Stavona

STAVONA nabízí také řadu doplňků - rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu - a vše spojené s výměnou oken - dopravu, demontáž, montáž i zednické práce.

PAVON - ROLETY, ŽALUZIE, STÍNÍCÍ TECHNIKA

Tradiční rolety na okna české výroby. V nabídce rolety den a noc, japonské stěny a další stínění. Hledáte vysokou kvalitu za rozumnou cenu? Obraťte se na nás.

Rolety, které vám ušetří za energie

V létě chládek, v zimě příjemné teplo. Chcete letos ušetřit za energie? Pořiďte si kvalitní venkovní rolety Minirol se zárukou 5 let.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom