Pianeta - živé ploty

Reklama

Vchodové dveře

Vchodové dveře jsou jedním z hlavních designových prvků domu. Při jejich výběru bychom se však neměli zaměřovat jen na design, ale zejména na jejich odolnost proti povětrnostním vlivům, většímu fyzickému namáhání a také musí být dokonale funkční.

Konstrukce vchodových dveří

Rámová – klasická dveřní konstrukce, kdy je dveřní křídlo tvořeno rámem a ten může být členěn příčkami. Do tohoto rámu jsou vsazeny výplně, což mohou být hladké či profilované kazety. Velké oblibě se těší také skleněné výplně různých provedení (pískované či gravírované sklo, ornamentální motivy).

Sendvičová – jde o moderní dveřní konstrukci, kdy je u dveří kladen důraz na dokonale hladký design. Rám dveřního křídla tvoří vícevrstvé lepené hranoly, které jsou kryty vrstvami překližky a potaženy dýhou, případně tvořeny masivem. Střed dveřního křídla vyplňuje PU pěna, která má výborné tepelně-izolační vlastnosti. Dveřní křídlo je možné dekorovat nalepenými lištami, nebo do něj mohou být vyříznuty otvory a vloženo izolační sklo.

Materiály vchodových dveří

Dřevo - Mezi nejoblíbenější materiály vstupních dveří patří dřevo. Takové dveře totiž nejenže krásně vypadají., ale také zaručují dlouhou životnost a bezproblémovou funkčnost. Mezi oblíbené dřeviny patří smrk, borovice, dub, mahagon či meranti. Dřevěné dveře se standardně vyrábějí z hranolů o tloušťce cca 68 cm, ale není problém vyrobit i masivnější dveře s tloušťkou 68 mm. Výhodou dřevěných dveří je možnost výběru z rozmanité palety barev. Dveře mohou mít lazuru s viditelnou sktrukturou dřeva, nebo mít některý z odstínů RAL.

MDF a HDF - na trhu jsou i vstupní dveře z MDF či HDF dřevovláknitých desek Desky jsou kompaktní, mají hladký povrch, nízkou hmotnost a výbornou další opracovatelnost. Tyto desky se využívají jako nosné a lze na ně nanášet lamináty HPL a CPL, oboustrannou hliníkovou fólii a přírodní dýhy. Výplň dveří tvoří vysokotlaká pěna, povrchovou úpravu představuje vodou ředitelný nátěr podle vzorníku RAL.

Ocel – ocelové vchodové dveře jsou vyráběny z vysoce kvalitního plechu unikátní technologií. Jejich charakteristickou vlastností je tak jak elegantní vzhled, tak i dlouhá životnost. Ocelové dveře jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, a proto se nedeformují a nedochází k prověšení jejich křídel. V bytových či panelových domech se často používají prosklené dveře z jednokomorových ocelových profilů.

Hliník – skvělým řešením pro rodinné i bytové domy jsou hliníkové dveře. Tvoří je hliníkový profilový systém z kvalitní slitiny hliníku, který je v souladu se všemi normami a energetickými požadavky. Hliníkové dveře jsou odolné a mají vynikající vlastnosti. Pořizovací cena hliníkových dveří je o něco vyšší a setkat se s nimi můžeme zejména u novostaveb. Dnes se vyrábí také vchodové dveře dřevohliníkové, kdy je rám dveří skrytý za fasádou, celé křídlo je z venkovní strany hliníkové a z vnitřní strany je možné se kochat krásou přírodního materiálu. Takové dveře jsou velmi odolné a mají jedinečné tepelně izolační vlastnosti.

Plast – plastové dveře jsou oblíbené pro svou stabilitu, odolnost a dlouhou životnost. Jsou k sehnání v široké paletě barev a tak se dají bez problémů sladit s domem a jeho okolím. Barevná úprava se provádí pomocí moderních technologií a tak dnes již plastové dveře odolávají i prudkému slunečnímu záření. Plastové dveře vynikají minimálními požadavky na údržbu, je třeba si při čištění dát pozor na agresivní čisticí prostředky.

Povrchové úpravy vchodových dveří

Je rozdíl, zda chceme vchodové dveře do bytu či do domu. Vchodové dveře do bytu musí splňovat veškeré nároky na bezpečnost, ale není nutné, aby tak jako vchodové dveře, které budou součástí domu, odolávaly také rozmarům počasí. Venkovní vchodové dveře jsou neustále vystaveny vnějším povětrnostním vlivům, jako mráz, vlhkost, ostré slunce atd. Oddělují od sebe tedy prostory s výrazně odlišnou teplotou a vlhkostí. Aby neztratily své konstrukční vlastnosti a nezačaly se po první zimě kroutit, musí mít kvalitní povrchovou úpravu, ať už jde o dveře z jakéhokoliv materiálu.

Bezpečnost

I ty nejlevnější vchodové dveře by měly splňovat minimální požadavky na bezpečnost a zamezit tak nežádoucí návštěvě. V dnešní době jsou nároky na bezpečnost poměrně vysoké, proto se u vchodových dveří můžeme setkat s mnoha prvky pasivního zabezpečení, jako je například druhý nezávislý zámek, zarážka proti vysazení, bezpečnostní zámkové vložky, tříbodová petlice atd. Vícebodové zámky fungují tak, že se při zabouchnutí dveří zaklapne nejen střelka, ale také automatické trny (nahoře a dole). I nezamčené dveře tak drží ve třech bodech. Jakmile zamkneme klíčem, vysunou se masivní trny a jazýček. Bezpečnost dveří nesnižují ani skleněné výplně, které jsou ve většině případů vybaveny bezpečnostní fólií. Jelikož okno i po rozbití zůstává celistvé, chrání nás před pořezáním. Další výhodou je, že dokáže zachytit 98 % UV záření.

Izolační vlastnosti

Vchodové dveře musí plnit stejné požadavky jako okenní konstrukce. Důležitá je tedy hodnota U, která udává množství tepla, jež projde za určitou časovou jednotku metrem čtverečním stavebního dílce, tedy tepelnou prostupnost. Měrnou jednotkou je W/m2K – čím je hodnota nižší, tím lepší je tepelná izolace. U dveří standardní velikosti 1,1 x 2,2 m by hodnota U neměla překročit 0,80 W/(m2K). Zejména u venkovních dveří rodinných domů je třeba vybírat takové dveře, které splňují přísná pravidla hodnot tepelného odporu. Důležitá je rovněž dlouhodobá vzduchotěsnost.

Moderní vstupní dveře jsou vyplňovány různými tepelně izolačními materiály, jako je například odlehčená dřevotříska, či účinnější PUR výplň. Celkově dveře svou konstrukcí, ale také konstrukcí zárubní a prahů, eliminují vznik tepelných mostů. Dveře s dřevěnou výplní a PUR izolací mohou mít součinitel prostupu tepla pouhých U= 0,55 W/m2K. Skvěle se tak hodí i pro pasivní a nízkoenergetické domy.

Z důvodu dobré tepelné izolace je i zasklení u vchodových dveří řešeno izolačním dvojsklem, případně i trojsklem. Dvojsklo má koeficient prostupnosti U 1,1 W/m2K, trojsklo pak dokonce pouhých 0,5 W/m2K. Jelikož je i u prahu pamatováno na přerušení tepelného mostu, mají takové dveře velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Venkovní dveře by měly také dobře zvukově izolovat, aby se dovnitř domu či bytu nedostával hluk z ulice či z chodby. Velmi dobré zvukové a tepelně izolační vlastnosti získávají dveře také trojitým těsněním ve spodní části dveřního křídla.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Isotra stínící technika

Reklama

Náš tip

AKČNÍ DĚTSKÉ SETY MAYER SE SLEVOU 8%

Využijte slevu 8% na sety dětských rostoucích židlí a stolů. Na výběr máte celkem 18 setů - kombinace 3 rostoucích stolů a 2 židlí ve 3 barevných provedeních. Židle i stůl porostou s vašim dítětem.

 

KUCHYŇSKÝ ROBOT SOGO

Multifunkční smart kuchyňský robot SOGO SS-14565 je skvělý pomocník do kuchyně a zastane práci mnoha klasických domácích spotřebičů - funguje jako mixér, strouhač, sekáček, mlýnek na maso, parní hrnec, polévkovar, šlehač či hnětač těsta. 

 

LEVNÉ PLECHOVÉ ZAHRADNÍ DOMKY

Montované plechové zahradní domky, garáže a sklady za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

BYTELNÝ PLASTOVÝ STŮL Z „TRAPLASTU“

Bezúdržbový stůl Piknik pro celoroční používání si můžete pořídit samostatně nebo s našimi plastovými lavičkami. Poslouží u domu, na zahradě, u chalupy i jako městský mobiliář.

 

OBLOUKOVÉ A ŠIKMÉ HORIZONTÁLNÍ ŽALUZIE

Oblouková žaluzie řady Sinline® představuje jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken.

 

Sprchový kout s mramorovou vaničkou

Akce! Sprchové kouty s kvalitní pevnou vaničkou z litého mramoru. Dlouhá životnost, prodloužená záruka a zaručená spokojenost. Provádíme demontáže starých sprchových koutů a montujeme nové po celé ČR.

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna, hliníková okna Stavona

STAVONA nabízí také řadu doplňků - rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu - a vše spojené s výměnou oken - dopravu, demontáž, montáž i zednické práce.

PAVON - ROLETY, ŽALUZIE, STÍNÍCÍ TECHNIKA

Tradiční rolety na okna české výroby. V nabídce rolety den a noc, japonské stěny a další stínění. Hledáte vysokou kvalitu za rozumnou cenu? Obraťte se na nás.

Systra - žaluzie, rolety, markýzy

Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.