Profiterasy

Reklama

Interiérové dveře

Interiérové dveře jsou základním vybavením každé domácnosti, zajišťují soukromí, zamezují průvanu i hluku a jsou také estetickým prvkem interiéru. V současnosti jsou na trhu různé druhy interiérových dveří a tak může být výběr trochu komplikovaný. Na co se při výběru interiérových dveří zaměřit?

Výplně interiérových dveří

Kvalita interiérových dveří se odvíjí od materiálu, který byl použitý na jejich výplň. Nejlevnější interiérové dveře mají výplň z plné dřevotřísky, dutinkové dřevotřísky, nebo papírové voštiny, kvalitnější jsou pak dveře vyplněné MDF či HDF deskou.

Papírová voština – základní a nejlehčí materiál používaný pro výplně dveří. Jde v podstatě o složený karton v dřevěném rámu. Ze všech materiálů má nejhorší zvukově-izolační vlastnosti a nejmenší odolnost. Výhodou je však lehkost dveří, snadná manipulace s nimi a jejich dostupná cena. Dveře plněné voštinou jsou vhodné do místností, u nichž se předpokládá, že nebudou extrémně zatěžovány.

Dutinková dřevotříska – je již kvalitnější materiál pro dveřní výplň, v porovnání s voštinou je těžší, má lepší zvukově-izolační vlastnosti a také je pevnější. Přesto jde stále materiál, který je málo odolný a náchylný k poškození.

Plná dřevotříska – v porovnání s voštinou a dutinkovou dřevotřískou je nejkvalitnějším materiálem, je pevná, těžká a má dobré zvukově-izolační vlastnosti. Pokud chceme, aby dveře dlouho vydržely, je dobré si jako výplň vybrat tento materiál. Plná dřevotříska se speciálním složením lepidel se používá také jako výplň u protipožárních dveří.

Medium Density Fibreboard (MDF) - středně tvrdá dřevovláknitá deska – vzniká lisováním dřevěných vláken do desek. Desky jsou kompaktní, mají hladký povrch a výbornou další opracovatelnost. MDF desky mají nízkou hmotnost a tak se hodí jakožto výplň dveří pod finální úpravu.

Hight Density Fibreboard (HDF) - nejtvrdší dřevovláknitá deska – rovněž HDF deska bývá využívána pro dveře jako nosná deska pod konečnou úpravu dveří. HDF desky vynikají kompaktní strukturou a uzavřeným povrchem, je tak možné na ně nanášet jakýkoliv povrch (lak, dýha…). Oproti MDF desce mají HDF desky vyšší hustotu a jsou tak odolnější a pevnější, nenasáknou a nebobtnají. Kdo by hledal interiérové dveře s nejlepším poměrem ceny a kvality, měl by zvolit dveře s rámem z masivu v kombinaci s MDF deskou.

Rámy interiérových dveří

Dveřní křídla interiérových dveří jsou podle typu dveří nejčastěji vyráběna z masivního, nebo MDF rámu, možná je však i kombinace masivního dřeva s deskou MDF. Setkat se však můžeme i s designovými dveřmi s hliníkovými rámy i zárubněmi.

Povrchy interiérových dveří

Křídla interiérových dveří mohou mít různé povrchy, které se liší vzhledem, odolností a samozřejmě také cenou. Mohou být opláštěny:

Fólií – nejlevnější povrch interiérových dveří, foliové dveře jsou vhodné do domácností bez zvýšené zátěže (děti, domácí mazlíčci). Dveře je nutné čistit šetrnými prostředky.

CPL laminátem – cenově dobře dostupný, průmyslově tvrzený povrch je lépe odolný oděrům a snadněji se udržuje. Snese dezinfekční prostředky. Dekory připomínají pravé dřevo.

HPL laminátem – ještě tvrdší materiál, než CPL laminát, vhodný i pro komerční účely, je vysoce odolný a k dostání je v rozmanitých dekorech dřeva.

Dýhou – dýhovaný povrch je vyroben z tenké vrstvy pravého dřeva, což se odráží na jeho vyšší ceně. Dýha je k dostání v různých tloušťkách, např. 0,6 mm, 1,5 mm, 2 mm a lepí se na nosný materiál.

Interiérové dveře však mohou být také z:

Masivu - nejdražší varianta povrchu dveří, dřevo již není dále modifikováno.

Skleněné – vhodné do velice moderních interiérů, dveře jsou vzdušné a opticky zvětší daný prostor.

Varianty interiérových dveří

Interiérové dveře jsou dodávány v různých šířkách. Šířka průchodu pro jednokřídlé dveře je 60, 70, 80, 90 a 100cm, šířka průchodu pro dvoukřídlé dveře je 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190 a 200 cm a výška dveřního křídla dle české normy je 197 cm. Interiérové dveře mohou být plné, částečně prosklené či celoprosklené. Plné dveře se hodí zejména pro spíže, sklepy, komory, technické místnosti apod. Prosklené oceníme v obýváku a dalších pokojích. Vždy je třeba myslet na to, že plné dveře poskytují více soukromí a více utlumí zvuky, také je třeba si uvědomit, zda vás u prosklených dveří nebude rušit světlo na chodbě apod. Sklo může být čiré nebo kalené.

Falcové, bezfalcové a bezzárubňové dveře

Falcové interiérové dveře – mají standardní křídlo s tzv. falcem, který dotěsňuje křídlo k rámu. Falcové dveře mají 3 závěsy a standardní zámek.

Bezfalcové interiérové dveře – mají rovné křídlo bez jakékoliv profilace, kterému je přizpůsobena i bezfalcová zárubeň. Dveřní křídlo tedy lícuje se zárubní. Dveře mají tři skryté závěsy. Bezfalcové dveře se nevyrábí dle norem ČSN a proto i zárubně musí být pro jejich instalaci uzpůsobeny. U bezfalcových dveří se používají magnetické zámky. Bezfalcové dveře mají moderní vzhled a jsou tak elegantním řešením do moderních interiérů.

Bezzárubňové dveře – zajímavým řešením jsou také bezzárubňové dveře, kdy je zárubeň navržena tak, že se dveře stávají téměř neviditelnou součástí stěny.

Funkce dveří

Protipožární dveře - Interiérové dveře mohou být vyráběny jako protipožární. Mají specifické vlastnosti a dokážou odolávat ohni. Nejsou nehořlavé, ale norma ČSN definuje, jak dlouho trvá, než prohoří. Protipožární dveře s označením EW jsou odolné proti plamenům, protipožární dveře s označením EI jsou odolné plamenům a brání tepelnému toku. Uvedená číslovka (15, 30, 45) pak představuje požární odolnost v minutách. Tyto údaje jsou uvedeny u každých protipožárních dveří. Protipožární odolnost je tedy doba, po kterou jsou dveře schopny odolávat účinkům plamene a vysokým teplotám, aniž by došlo k porušení jejich funkce. Protipožární dveře jsou tlustší a vybaveny ochrannými páskami, které se při styku s ohněm nafouknou a nepropustí jej dále. Také obložkové zárubně musí mít větší falc, aby dveře dokonale doléhaly. Protipožární dveře se v interiéru hodí především do kotelen. V porovnání s klasickými dveřmi mají vyšší pořizovací cenu.

Protihlukové – u některých místností je třeba zvážit, zda nebudou vhodné dveře s protihlukovým útlumem. Například mezi garáží a obytnou zónou, či kotelnou a obytnou zónou, budou více než vhodné. Dnes je možné si vybrat z různých variant útlumu, např. 30, 32 nebo 36dB

Zárubně

Zárubeň se skládá ze dvou svislých a dvou vodorovných vlysů. Dříve byly hojně používány ocelové zárubně, v případě instalace dřevěných dveří jsou mnohem vhodnější obložkové dřevěné zárubně, případně zárubně z MDF desek. Obložkové zárubně se standardně nabízejí pro tloušťky zdí od 7 do 50 cm, ale pro firmy není problém vyrobit ani zárubně pro tloušťky přesahující 70 cm. Obložkové zárubně mohou firmy dodat v provedení falcovém a bezfalcovém.

Kování

Dveře je třeba vybavit také pěkným kováním, musí být osazeny třemi závěsy, klikou a zámkem. Design kování by měl ladit se vzhledem dveří, i kování totiž může změnit vzhled dveří v místnosti. Moderní dveře je vhodné osadit hranatým kováním, ke dveřím rustikálního stylu se zase budou hodit oválné tvary. V dnešní době je možné narazit i na kování, která jsou imitací starých letitých modelů.

Způsoby otevírání

Interiérové dveře mohou být jednokřídlé, dvoukřídlé, klasické falcové i bezfalcové, pravé i levé, vždy záleží na tom, kam je chceme umístit a kam potřebujeme, aby se otevíraly. Existují i zvláštní způsoby otevírání, jako jsou třeba vnitřní interiérové dveře posuvné, kyvné (lítačky), turniketové, skládací a jiné. Vnitřní interiérové dveře musí být uloženy do obložkových zárubní, které jim poskytnou kvalitní oporu. U posuvných dveří existují varianty zasunutí do pouzdra či na stěnu.

Diskuze k článku

Isotra stínící technika

Reklama

Náš tip

AKČNÍ DĚTSKÉ SETY MAYER SE SLEVOU 8%

Využijte slevu 8% na sety dětských rostoucích židlí a stolů. Na výběr máte celkem 18 setů - kombinace 3 rostoucích stolů a 2 židlí ve 3 barevných provedeních. Židle i stůl porostou s vašim dítětem.

 

ŽEHLICÍ PRKNO A SCHŮDKY 2 V 1

Multifunkční žehlicí prkno JATA 848 S s vysokou stabilitou je vhodné do každé domácnosti. Tento model 2 v 1 je navíc vybaven netradičními schůdky - když právě nežehlíte, můžete schůdky využít pro snadné dosažení vyšších prostor v domácnosti.

 

LEVNÉ PLECHOVÉ GARÁŽE A SKLADY

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

PLASTOVÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY Z „TRAPLASTU“

Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je právě jejich výška. Při sázení, okopávání, trhání plevele nebo sklizni se nemusíte ohýbat, dřepět nebo dokonce klečet, protože rostliny máte přímo pod rukama. Vyvýšený záhon v několika provedeních.

 

ŠIKMÉ EXTERIÉROVÉ ŽALUZIE

Šikmá okna jsou jedinečný a krásný doplněk. S šikmými venkovními žaluziemi se navíc nebude interiér přehřívat.

 

Uzavřený sprchových box do koupelny

Akce! České sprchové boxy za skvělé ceny. Sprchový, masážní, nebo s parní saunou? Vyberte si z široké nabídky firmy ARTTEC s.r.o., která sprchový box vyrobí dle požadavků a namontuje, se zárukou 6 let.

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna, hliníková okna Stavona

STAVONA nabízí také řadu doplňků - rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu - a vše spojené s výměnou oken - dopravu, demontáž, montáž i zednické práce.

PAVON - ROLETY, ŽALUZIE, STÍNÍCÍ TECHNIKA

Tradiční rolety na okna české výroby. V nabídce rolety den a noc, japonské stěny a další stínění. Hledáte vysokou kvalitu za rozumnou cenu? Obraťte se na nás.

Systra - žaluzie, rolety, markýzy

Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.