Celodřevěné masivní dveře
Dřevo je léty ověřeným a nenahraditelným materiálem, který dokáže vytvořit pravé teplo domova. Dřevěné interiérové dveře jsou velice účinným tepelným izolantem, funkční zábranou proti hluku a výrazným estetickým doplňkem domu či bytu, který má trvalý charakter. Při správné údržbě mají životnost až 100 let.
Materiál
Masivní dřevěné interiérové dveře se vyrábí z různých druhů dřev, oblíbený je například dub či buk, které mají velmi tvrdé dřevo. Měkčí dřevo mají jehličnany, jako třeba smrk, modřín a borovice. Setkat se však můžeme i s lipovým dřevem, nebo jasanem. V současnosti patří mezi nejpoužívanější dřeva pro výrobu interiérových dveří právě smrk, jehož cena je dvakrát nižší, než například u dubu. Smrkové dřevo se dobře opracovává a má výraznou texturu. Řezivo pro výrobu dřevěných interiérových dveří musí být vysoké jakosti, vysušené na vlhkost 9 až 14 %.
Konstrukce celodřevěných masívních dveří
Konstrukci dveří tvoří rám z masivu nebo dřevěného lepeného profilu, který dveře chrání proti kroucení a prohýbání. Plášť pak představují dřevěné palubky, profilované kazety, případně přírodní dýha o různé síle. Výplně rámů mohou tvořit také lepené masivní desky (třívrstvý materiál zvaný sendvič) dosahující vyšší stability. Takové dveře se nekroutí vlivem různých teplot v místnostech, jsou opravdu velmi bytelné a váží okolo 30 kilogramů. Součástí dřevěných dveří by měly být také dřevěné zárubně, nebo dřevěné obložkové zárubně, ideálně v odstínu, který bude shodný s dveřmi. U zárubní je možné si vybírat mezi hranatými a zaoblenými tvary.
Výhody masivních dveří
Vzhledem k tomu, že je na celodřevěných masivních dveřích patrný vysoký poměr ruční práce, mohou se pochlubit neobyčejnou trvanlivostí. Jsou dveřmi pro několik generací obyvatel daného domu či bytu. Navíc každý kus takovýchto dveří je naprostým originálem – kresba dřeva není u žádných dveří stejná.
Možnosti provedení
I celodřevěné dveře je možné doplnit prosklením, dekorů dveřního skla se nabízí velké množství. Masív je však možné kombinovat také s kovem a přizpůsobit tak dveře interiéru. Velké oblibě se těší kazetové dveře, které mají výplň z různého počtu kazet, tedy dřevěných obdélníků nebo čtverců. Horní kazeta může mít také nevšední obloukový tvar. Jednotlivé kazety je také možné kombinovat., čímž dveře získají opravdu nevšední vzhled.
Úprava povrchu dřevěných dveří
Dřevěné dveře je důležité ochránit před biologickými škůdci, jako jsou červotoči, plísně či houby. K tomu se používají speciální prostředky na ochranu dřeva. Celodřevěné dveře je možné natřít bezbarvými polyuretanovými (PUR) laky či přírodními oleji. Laky jsou velmi tvrdé a odolné proti poškrábání a jinému mechanickému poškození. Na dveře se dá použít také mořidlo, díky němuž dřevo dostane zcela jinou barvu a může připomínat například dokonce jiný, či exotický druh dřeva. Mořidlem se také zdůrazní jeho jedinečné prvky, jako jsou letokruhy či různé nepravidelnosti. Existuje pestrá škála odstínů moření. Z estetického hlediska zaujmou například tzv. drásané dveře. Další možnosti je nechat dveře zcela bez povrchové úpravy, pouze se naolejují - navoskují. Povrch dveří tak získá příjemný přírodní vzhled.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam