Reklama

Dřevěná okna

Dřevěná okna jsou na trhu velmi žádaná, protože dřevo je materiál, kterému dává mnoho lidí přednost například před plastem. Tento přírodní ekologický materiál vyniká estetickým vzhledem a navozuje dojem luxusu. Současná dřevěná eurookna mají také výborné tepelně-izolační vlastnosti.

Proč jsou oblíbená?

Dřevo léty prověřeným materiálem a tak se dřevěná okna těší stálé oblibě. Jsou originální a nadčasová, dokážou v interiéru navodit příjemnou atmosféru a zútulnit jej. Dřevo působí příjemným a hřejivým dojmem a jeho krásu podtrhují letokruhy, které nikdy nejsou stejné. Dřevěná okna se skvěle hodí nejen pro rodinné domy a chalupy, ale také do bytů.

Parametry, které je potřeba znát při výběru dřevěných oken:
(čím nižší hodnota, tím lepší izolační vlastnosti)
Uw – koeficient prostupu tepla celým oknem (mělo by být do 1,4)
Ug – hodnota prostupu tepla sklem (prosklení)
Uf = součinitel prostupu tepla profilem (rám, křídlo)
g – hodnota solárních zisků

Vlastnosti a výhody dřevěných oken

Dřevěná okna mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, koeficient prostupu tepla se pohybuje v hodnotách Uw = 0,7 - 1,3 W.m-2K-1. Pro tzv. pasivní a nízkoenergetické domy musí být hodnota Uw menší než 0,8 W.m-2K-1.k. S dřevěnými okny ušetříte až 35 % nákladů na vytápění. Dřevěná okna zajišťují také zvukovou izolaci, která může činit až 50 dB. Jsou odolná proti požáru, ve spojení s protipožárním zasklením odolávají ohni až 90 minut. Během hoření se z nich neuvolňují žádné toxické látky.

Mezi jejich další velké plusy patří dlouhá životnost, která se pohybuje až okolo 100 let. Dřevo je vysoce pevný přírodní materiál a dochází u něj jen k minimální roztaživosti. Navíc nevytváří elektrostatický náboj a tak nepřitahuje nečistoty. A další neméně důležitou vlastností je prodyšnost, čímž se v interiéru vyrovnává vlhkost v ovzduší, což pozitivně působí na lidský organismus. Nehrozí vznik plísní v interiéru ani vlhnutí zdiva. Kvalitně navržená dřevěná eurookna zkrátka dýchají.

Výroba dřevěných oken

Moderní dřevěná eurookna jsou vyráběna pomocí moderních technologií nejčastěji ze smrkových, dubových či borovicových třívrstvých hranolů. Vrstvený dřevěný profil má lepší vlastnosti a trvanlivost než samotné dřevo. Okna jsou recyklovatelná a tak nezatěžují životní prostředí. Dřevo je navíc tvarově stálým materiálem a tak u dřevěných oken tolik nehrozí riziko kroucení a následné špatné mechanické funkce. Dřevěná eurookna jsou k dostání v různých stavebních hloubkách (68, 78 a 92 mm).

Zasklení dřevěných oken

Zasklívání dřevěných eurooken je prováděno klasicky izolačním dvojsklem různé tloušťky, v případě, že jde o nízkoenergetický dům, je možné eurookno osadit také izolačním trojsklem. Zde je třeba se zaměřit na hodnotu Ug, což je hodnota prostupu tepla sklem - kvalitní trojskla mají hodnotu Ug menší než 0,8 W.m-2K-1. Dvojsklo či trojsklo je pokryto měkkou vrstvou kovu (tzv. soft coating), díky které se tepelná energie odráží zpět do místnosti, což zabraňuje úniku tepla. Okno tak získá podobné izolační vlastnosti jako dobře zateplené obvodové zdivo. Každý si může nechat dům či byt osadit i bezpečnostními nebo protihlukovými skly.

Další typy dřevěných oken

Dřevohliníková okna – tato dřevěná okna jsou z vnější exteriérové strany opatřena hliníkovým pláštěm (profilem), který jej chrání před povětrnostními vlivy. Hliníkový profil tak nahrazuje vnější nátěr a tím je zaručena dlouhá životnost okna. Komory hliníkového rámu ještě zlepšují tepelně izolační vlastnosti oken. Koeficient prostupu tepla se u kvalitních dřevohliníkových oken pohybuje na Uw = 0,6 - 1,1 W.m-2K-1.

Solární dřevěná okna – u tohoto typu oken nás zajímá parametr solárních zisků (hodnota g), který udává, kolik % slunečního svitu projde oknem dovnitř. Okna s hodnotou g=50% propustí 50% slunečního záření. Při výběru solárního okna je tak třeba vybírat podle co nejvyšší hodnoty g. Pokud má okno hodnotu g nižší, než 40%, musíte vynaložit více energie a financí na přitápění. Ideálně by mělo solární dřevěné okno mít hodnotu g na více než 60% a zároveň by měla skvěle izolovat – součinitel prostupu tepla se pohybuje okolo Uw=0,71 W.m-2K-1.

Dřevokarbonová okna – jde o nový typ oken asymetrické konstrukce, na něž je použito modifikované termodřevo. Tato okna se vyrábí ze speciálního sendviče Corynthian, kdy je na dřevěný základ zvenčí nalepena lamela z modifikovaného termizovaného hranolu, tedy z tepelně upraveného dřevěného hranolu, který je napuštěn přírodními oleji, vosky a živicemi. Okno má tak skvělé fyzikálně-mechanické vlastnosti, je odolné vůči povětrnostním vlivům, houbám, plísním a hmyzu. Je také vysoce odolné proti požáru – na počátku hoření vytvoří krustu, která zpomalí rozhoření z vnější strany. Dřevokarbonová okna jsou zcela ekologická a téměř bezúdržbová. Součinitel prostupu tepla Uw=0,71 W.m-2K-1, hodí se tak i pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Atypická dřevěná okna - dřevěná okna jsou k dostání jak v klasických rozměrech, tak je možné na zakázku nechat vyrobit i zcela atypická okna dle vlastních požadavků. Dřevo je totiž dobře tvarovatelné a variabilní a tak je možné tato okna použít i do historických objektů. Svým vzhledem stavbu nijak nenaruší a zapadnou do jejího stylu. Pro takovéto užití jsou vhodná kastlová či rustikální dřevěná eurookna s koeficientem prostupu tepla Uw=0,7–1,2W.m-2K-1. Tato okna mohou být doplněna historickými prvky, jako jsou římsy, ozdobné klapačky či zdobné drážkování rámů. Je možné vyrobit okno s křídlovou okapnicí, nebo provést venkovní rustikální profilaci falcu křídla a rámu.

Povrchy dřevěných oken

Dřevěná okna se dnes vyrábějí v široké paletě barev a odstínů. Jsou lakována a barvena pomocí trvanlivých zdravotně nezávadných laků, z nichž se neuvolňují žádné nebezpečné látky, nebo vysoce elastickými akrylovými barvami podle vzorníku RAL. Barvy jsou odolné proti povětrnostním vlivům a poskytují ochranu proti UV záření. Respektují vlastnosti dřeva, díky pružnosti se pohybují se dřevem, a proto nepraskají. Všechny dřevěné části oken jsou rovněž naimpregnovány proti hnilobě a plísním.

Doplňky dřevěných oken

Estetickým a praktickým doplňkem dřevěných oken mohou být dřevěné okenice, které jsou také významným izolačním a bezpečnostním prvkem. Na výběr je mnoho designů, velikostí a barevných provedení. Do dřevěných oken si můžete obstarat také žaluzie, rolety, parapety či sítě proti hmyzu.

Renovace a údržba dřevěných oken

Mezi velké výhody dřevěných oken patří možnost dodatečných oprav, což u klasického plastového okna možné není. Pokud dojde u dřevěných eurooken k menšímu poškození, existuje možnost opravy a nemusí dojít k výměně celého okna. Obecně se dá říct, že je dřevo snadno opravitelné. Pokud mu věnujeme dostatečnou péči a udržujeme jej, docílíme neustále pěkného vzhledu. Dřevěná okna je třeba jednou ročně ošetřit z venkovní strany speciální ochrannou vrstvou, která se nanáší pomocí houby. Jednou za 15 až 25 let by měl být opraven lak a okna opětovně natřena.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Dřevěná okna

Honza Fiala | 13.10.2017 12:10:14

Dobrý den, dřevěný okna bych zase doporučil do každýho baráku, už jen kvůli tomu že ten plast je hroznej. Sám je mám na domě už asi 10 let a zatím se s nimi neobjevil žádný problém, a to jsem měl jeden nejdůležitější požadavek aby okna od vekry měla hluboké uložení skla, aby se zamezilo tomu že se mi okna budou rosit, protože s tím už zkušenost mám a nebylo to nic příjemného, ale taky se nám to dělo u plastových oken, takže doufám že teď už se nám to nestane.

Odpovědět

 

Reklama

Náš tip

Terakotový pomalý hrnec JATA

Užijte si chutné a pomalé vaření v pomalém hrnci JATA JEOL2145. Jednoduše zvládnete zdravě připravit pokrm pro 5–6 osob. Je schopen přípravy jídla na nízkou i vysokou teplotu a zvládne i udržování teploty vařeného jídla.

 

Krepové povlečení české výroby

Vyberte si z široké nabídky moderních i klasických vzorů kvalitního českého krepového povlečení. Moderní zapínání na zip či praní na 60°C je u našeho povlečení samozřejmostí.

 

MASIVNÍ POSTELE OD ČESKÉHO VÝROBCE

Masivní postel NOE je stvořena pro maximální pohodlí. Rám postele nemá nohy a proto se nekopnete. Rohy a hrany jsou zaoblené a čelo má naklonění, aby jste se pohodlně opřeli.

 

SEDACÍ VAK KOSTKA MINI

Sedací kostka je zajímavá nabídka do současných moderních interiérů, kde chybí elegantní a praktické doplňky. Kostky můžou být alternativou klasických sedacích vaků, vždyť na mejdan mnohokrát přijde více osob než bylo pozváno. Pro Vaše děti vznikne zábava při stavění hradů, domečků a pyramid.

 

MINERÁLNÍ FOUKANÁ IZOLACE ABD IZOSPOL

Foukaná minerální vata IZOSPOL Granulát používaná pro tepelnou a zvukovou izolaci je za nejlepší cenu. Izolace foukanou minerální vatou je rychlá a dokonale pokryje celý izolovaný prostor. Vše bez nepořádku v domě.

 

MAMUT GLUE DISPER FIX

Kvalitní, rychlé a spolehlivé lepidlo využijete v dílně, domácnosti, garáži nebo i na pracovišti. Lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov, kámen apod.

 

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna, hliníková okna Stavona

STAVONA nabízí také řadu doplňků - rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu - a vše spojené s výměnou oken - dopravu, demontáž, montáž i zednické práce.

PAVON - ROLETY, ŽALUZIE, STÍNÍCÍ TECHNIKA

Tradiční rolety na okna české výroby. V nabídce rolety den a noc, japonské stěny a další stínění. Hledáte vysokou kvalitu za rozumnou cenu? Obraťte se na nás.

Systra - žaluzie, rolety, markýzy

Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.