Jak ochočit denní světlo? Světlovody
07.02.2008
V mnoha starších i nově stavěných budovách najdete prostory, kam z dispozičních důvodů není možné umístit okna. Týká se to často i nově budovaných a poměrně oblíbených půdních vestaveb, kde sice v okrajových místnostech mohou být střešní okna, avšak do vnitřních už se denní světlo tak snadno nedostane.
Pro všechny tyto případy však existuje řešení – světlovody. Co to vlastně je? Nejde o žádnou novinku, světlovodné systémy byly úspěšně a poměrně často používány už ve starověku. Pak se však na ně tak trochu zapomnělo a znovu se objevily až v posledních letech, ovšem v modernějším provedení. Hlavní částí dnešního světlovodu je světlovodný tubus, který může být pevný nebo ohebný. Hlavní je, aby jeho povrch byl pokryt vysoce odrazivou, tzv. superreflexní vrstvou (používá se pokovování, vakuové napařování apod.). Na střeše je tubus zakončen vhodným prvkem pro sběr světla – kopulí či plochou, ve stropě místnosti je pak umístěn difuzer, sloužící vlastně jako svítidlo. Světlovody mohou mít rozličný průměr, obvykle od zhruba 20 cm až po metr, a také různou délku, která může činit až několik metrů. Tyto parametry, spolu s umístěním a tvarem světlovodu, a v neposlední řadě vnitřní odrazivostí, samozřejmě ovlivňují účinnost zařízení. Praktická světelná účinnost se většinou pohybuje mezi 30 až 40 %. Přesné postupy pro výpočet účinnosti světlovodů najdete ZDE.
Jestliže o světlovodu uvažujeme, je třeba si uvědomit, že má jiné vlastnosti než okno i než umělé osvětlení. Musíme proto zvážit, zda jsou pro naše použití vhodné. Hlavní výhodou světlovodu je to, že do domu přináší přirozené denní světlo, které je pro lidský organismus a především oči příjemnější a zdravější, než umělé osvětlení. Intenzita světla ovšem pochopitelně kolísá dle počasí, je vyšší za slunečného dne a nižší při zataženém počasí, ostatně podobně jako u okna. Většina typů se přitom nedá „zhasnout“, tzn. že vydává světlo pořád. Pro nejvyšší účinnost by vstup světlovodu měl být nezastíněn a u šikmých střech směřovat na jih. Některé (ale ne všechny) typy světlovodů je možné použít i na plochých střechách.
Na rozdíl od okna nejde světlovodem vidět ven, což může být někdy výhoda a jindy nevýhoda. U světlovodů nebývají problémy s kondenzací ani prostupem tepla a z tohoto hlediska je jejich použití výhodné. Dají se využít i pro noční osvětlení, uvnitř světlovodu totiž může být žárovka či jiný zdroj světla, který v noci nahrazuje slunce. Je možné i propojení zdroje s čidlem, takže se automaticky zapne při poklesu úrovně venkovního osvětlení pod určitou mez. Zároveň však musíme mít na paměti, že světlovod funguje i v noci a může do místnosti přinášet měsíční světlo, což omezuje některé aplikace (např. v ložnici, kde by to mohlo působit rušivě).
Výrobci a prodejci světlovodů často propagovanou a zdůrazňovanou výhodou je to, že po instalaci pracují takříkajíc zadarmo, takže se sníží náklady na elektrickou energii, která by se na osvětlení jinak spotřebovala. To je samozřejmě pravda, avšak na druhou musíme počítat s investičními náklady pro pořízení a instalaci světlovodu, které jsou stále poměrně vysoké a pohybují se v řádech tisíců, spíše však desetitisíců korun, v závislosti na výrobci, typu, provedení, stavebních podmínkách atd. I tak se však světlovod může z dlouhodobého hlediska vyplatit.
Na trhu je k dispozici poměrně dost světlovodných systémů, před koupí je proto dobré zvážit všechny varianty. Příklady různých provedení najdete například na odkazech níže:
http://www.velux.cz/vyrobky/svetlovody/
http://www.lightway.cz/
http://www.sunway.cz/
http://www.abcweb.cz/infoPage.do?what=odl
http://www.allux.cz/
http://www.svetlovody.com
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Lightway, Velux
Články s podobnou tématikou
Lightway Crystal – nová koncepce světlovodů
Osvětlení neosvětlitelných prostor
Článek byl zobrazen 28872 krát.
Diskuze k článku
Olda | 26.06.2014 08:14:06
Dobrý den, my jsme do domku zvolili křištálové světlovody od Lightway. Světlovody sice byly za vyšší cenu, ale jejich životnost bude určitě delší než u plastových. A s propustností denního světla jsem také velmi spokojeni. Proto jsme také zvolili tubus se zrcadlovým povrchem.
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Okna

Mytí oken rychle, kvalitně a bez námahy – Vileda Windomatic
Zní to jako reklamní slogan, ale každý, kdo někdy umýval okna v bytě nebo rodinném domě, ví, jak je to únavná práce. Proto je vítána každá nová metoda, nový pomocník, který práci usnadní. Vysavač na okna Vileda Windomatic je přesně to, co hledáte. S jeho pomocí jsou okna v okamžiku čistá a bez šmouh.

Táhne na vás? 7 tipů jak utěsnit okna a dveře a nemít tepelné ztráty
Bydlíte v novém domě a zažíváte první zimu? Jestli vám tam někudy táhne, tak se někde stala chyba. Máte starší dům a chystáte jeho rekonstrukci? Zaměřte se na tepelné ztráty. Každému se vyplatí utěsnit si dům tak, aby měl co nejmenší tepelné ztráty a ušetřil tak za vytápění.

Nový koncept vchodových dveří od Slovaktualu
Hledáte vchodové dveře, které vás dokonale vystihnou? Dveře, které do puntíku naplní vaše představy? Dveře, které nejenže splní náročné požadavky na bezpečnost, odolnost a dlouhou životnost, ale které zároveň dokážou uchvátit reprezentativním vzhledem?

Ušetřete za energie výměnou oken za kvalitní plastová okna
Výměna oken je jedním ze základních způsobů, jak lze přispět k celkovému snížení energetické náročnosti budovy. Ať už se jedná o nejoblíbenější plastová, dřevěná, nebo moderní hliníková okna, je důležité uvědomit si, jaké parametry okna jsou pro úsporu energie nejdůležitější. Hlavním orientačním faktorem je parametr Uw reflektující tepelnou propustnost výrobku, která by měla být co nejnižší a může se velmi lišit podle typu zasklení a profilu okna

Rosí se vám plastová okna?
Pořídíte si nová plastová okna v naději na zlepšení kvality bydlení a úspory energie, ale okna se rosí. Dříve, než se pustíte do kolotoče reklamací, je dobré vědět, co může rosení způsobovat.

Renovace oken - pusťte světlo do domu!
Okna jsou důležitou součástí domů a bytů, jsou spojením s vnějším světem a pouští do našich domovů tolik potřebné světlo. Jsou naší vizitkou a měli bychom o ně dobře pečovat. Jelikož jsou neustále vystavovány povětrnostním vlivům, dešti, mrazu i slunečnímu žáru, časem se jejich nátěr poškodí a oknům je tak třeba vdechnout nový život.

Okna nejen do pasivního domu
Společnost SLAVONA,s.r.o. uvádí na trh nové okno unikátní konstrukce profilové řady SC, které vyhovuje náročným požadavkům pasivního domu. Pro pasivní domy jsou okna s těmito parametry nutností a pro běžnou výstavbu RD jsou velmi dobrou volbou.

Mezinárodní designová soutěž NEW VISION OF THE LOFT 3
Firma FAKRO, světový výrobce střešních oken, a mezinárodní architektonický časopis A10 mají tu čest pozvat architekty z celého světa k účasti na Mezinárodní designové soutěži NEW VISION OF THE LOFT 3. Tématem letošního ročníku je „Ateliér budoucnosti – nový prostor pro nové vize“.