Žaluzie a rolety nesmí být nebezpečné pro děti
22.09.2014
Děti jsou to nejcennější, co máme. Moc rády zjišťují nové informace a objevují svět kolem sebe. Velmi důležité je chránit je před potenciálním nebezpečím, které může představovat běžné domácí vybavení, spotřebiče, nábytek. Bohužel i žaluzie a rolety se mohou stát potenciálním nebezpečím zejména pro kojence a menší děti.
Od 1. 9. 2014 platí v České republice nová ČSN EN norma, resp. tři nové normy. Hlavní je ČSN EN 13120, která nově upravuje zajištění bezpečnosti dětí před uškrcením v nebezpečných smyčkách, které se mohou tvořit u ovládání vnitřních žaluzií a rolet pomocí řetízků a šňůr. Všude tam, kde mají přístup děti ve věku od 0 do 42 měsíců, jako jsou byty, rodinné domy, hotely, nemocnice, kostely, obchody, školy a všeobecně všechna veřejná místa, je potřeba tuto normu dodržet.
Norma ČSN EN 13120 se nevztahuje na vnitřní žaluzie a rolety, u kterých nevznikají žádné nebezpečné smyčky ovládacího mechanismu. Bezpečný způsob ovládání žaluzií a rolet je zajištěn například pomocí kliky, táhla, motoru s vypínačem nebo dálkovým ovladačem nebo pomocí ovládací tyče. U těchto ovládacích prvků se nevyskytují řetízky a šňůry, nebezpečí uškrcení je tedy stoprocentně eliminováno.
Pokud si právě vybíráte vnitřní žaluzie nebo rolety, dbáte určitě na to, aby splnily vaše požadavky na zastínění interiéru, světelnou i tepelnou pohodu pro práci i odpočinek, snížily náklady na klimatizaci a současně dotvořily váš interiér podle vašich představ. Nezapomeňte však vzít v úvahu i zajištění bezpečí vašich dětí.
Komplexní odstranění nebezpečí uškrcení může být nejlépe dosaženo tím, že je šňůra držena ve výšce mimo dosah dětí nebo je ovládací řetízek vybaven systémem pro přetržení, případně pevným napínacím systémem.
Žaluzie a rolety společnosti ISOTRA a.s. představují špičkové technické řešení skloubené s požadavky na moderní design. Je pro nás samozřejmostí splňovat také požadavky normy ČSN EN 13120 na zajištění bezpečnosti dětí, a proto jsme pro vás vyvinuli vlastní ochranné prvky.
Držení šňůry ve výšce mimo dosah dětí
Délka vytahovací šňůry musí být omezena tak, že pokud není specifikována montážní výška, bude délka tahacího lanka menší než nebo rovna 2/3 výšky clony. Pokud je montážní výška zadána, bude vzdálenost od podlahy ke spodní části tahacího lanka alespoň 0,6 m.
Toho je možné dosáhnout použitím navijáku nebo dvou koleček, které zabraňují šňůrám tvořit smyčky a zároveň je udržují ve výšce mimo dosah dětí.
Systém pro přetržení
Případná nebezpečná smyčka na řetízku musí být odstraněna v průběhu postupného působení zatížení 6 kg nebo nejpozději do 5 sekund po působení, což zajistí spojka na řetízku - působením zatížení se řetízek rozpojí.
Pevný napínací systém
Upevněný napínací systém zabraňuje (smyčce) řetízku stát se volným. Vzdálenost mezi dvěma prameny smyčky nesmí být větší než 50 mm v místě výstupu z pevného napínacího zařízení a současně musí vytahovací šňůry být omezeny následovně:
- kde není specifikována instalační výška a výška clony je menší nebo rovna 2,5 m, musí být délka vytahovací šňůry nižší nebo rovna 1 m,
- kde není specifikována instalační výška a výška žaluzie je vyšší než 2,5 m, musí být délka šňůr nižší nebo rovna výšce clony s odečtením hodnoty 1,5 m,
- kde je instalační výška specifikována, bude vzdálenost od podlahy ke spodní část ovládací šňůry alespoň 1,5 m.
K napnutí ovládacího řetízku tak, že mezi dvěma prameny řetízku není možné vytvořit smyčku, dojde použitím kladky. Kladka je připevněna k oknu a řetízek z ní není možné vyjmout.
Povinností výrobce je dodat ochranné prvky spolu s výrobkem a upozornit na jejich montáž v návodu. Také prodejci a montážní firmy jsou povinni vás o dodávaných bezpečnostních prvcích informovat, montážní firmy vám navíc musí tyto prvky nainstalovat.
Mezi další povinnosti vyplývající z nové normy, které si můžete snadno zkontrolovat, je povinnost výrobce připojit ke každé vnitřní žaluzii nebo roletě, u které může vzniknout nebezpečná smyčka a u které se předpokládá instalace v prostorách s výskytem dětí, varovné upozornění v českém jazyce. Text tohoto upozornění je také dán normou ČSN EN 13120, je pro všechny výrobce stejný a závazný a má tuto formu:
- PR článek -
Článek byl zobrazen 17284 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Rolety, markýzy a žaluzie

Když slunečník nestačí
Slunce nabírá na síle a věčné přesouvání židlí nebo slunečníku je opravdu únavné. Celodenní ochranu před sluncem, a to i na velké ploše, snadno zajistí sluneční plachta. Vybírat můžete z různých velikostí i barev, ovládat se dají ručně nebo dálkově.

Fotozáclony - nekonečné možnosti, jak oživit interiér
Pokud přemýšlíte nad tím, čím byste ozvláštnili interiér tak, abyste šli ruku v ruce s nejmodernějšími trendy, pak zbystřete. Jestliže už vás nebaví klasické krajkové záclony, či žaluzie, které má doma každý, pak zkuste fotozáclony. Jedná se o novinku, která rozjasní váš interiér a navíc může díky nepřebernému množství motivů přinést do vašeho bytu kus přírody, exotiky nebo čehokoliv, co máte rádi.

Rolety se vrací do módy!
Rolety v tradičních šedohnědých nebo červených barvách si jistě pamatujeme z domácností našich maminek či babiček, svou roli sehrály také ve slavném filmu „Lásky jedné plavovlásky“. Dnes jsou zpět – v nových barvách, vzorech a rozměrech. Rolety jsou prostě IN.

Nové markýzy ISOTRA – příjemné místo pro relaxaci na terase a balkonu
Prožijte krásný den na balkoně či terase v příjemném stínu pod venkovními markýzami ISOTRA. Markýzy vás spolehlivě ochrání nejen před slunečními paprsky, ale díky speciální povrchové úpravě si poradí i s mírným deštěm - jsou totiž nepromokavé. Posezení pod markýzami ISOTRA si užijete v horkém létě i za nevlídného počasí. Markýzy u vašeho domu vytvoří chráněný prostor a vytvoří příjemné místo pro setkávání s rodinou i přáteli.

Předokenní rolety ochrání soukromí i majetek
Také máte na dovolené či víkendovém pobytu na chalupě neustálý strach, aby během vaší nepřítomnosti nenavštívil vaše obydlí nevítaný host? Pak byste si měli vedle důmyslného bezpečnostního systému pořídit i předokenní rolety, které podobné hříšníky odradí a vaše okna uchrání nejen před nimi, ale i před řáděním přírodních živlů jako je silný vítr či krupobití.

Se staženou venkovní roletou a přesto za denního světla
Stavitelé a projektanti domů stojí často před rozhodnutím, jaký typ stínící techniky použít. Venkovní žaluzie ve staženém stavu sice umožňují regulaci průchodu světla, mají však nižší odolnost proti větru. Za nepříznivého počasí nejsou bezhlučné. Oproti nim hliníkové lamelové rolety jsou odolné proti větru, ale za staženého stavu nepropouštějí dostatek denního světla.

Úspora nákladů, zabezpečení domu či příjemný chládek v interiéru, to a mnohem více zajistí exteriérové žaluzie.
Zpočátku lidé pro zastínění interiéru používali závěsy, které byly však velmi náročné na údržbu. Později to byly interiérové žaluzie nebo látkové rolety, které se využívají dodnes, ale oproti venkovním žaluziím postrádají řadu výhod.

Odolají screenové rolety v zimě nízkým teplotám?
Pořízení venkovního stínění je rozhodnutí, které vyžaduje rozvahu. Přeci jen se jedná o větší investici, od které očekáváte, že vám bude sloužit co nejdéle. Je tedy logické se ptát, jestli takové screenové rolety vydrží i výkyvy teplot.