Rosení oken a plíseň na zdi spolu často souvisí. Co s tím?
01.02.2023
V zimě se na plastových oknech může objevit vysrážená vlhkost v podobě oparu nebo kapek. Pokud s tímto jevem bojujete pravidelně, poradíme vám, jak vlhkosti předcházet, které rosení je banální a které už vyžaduje zásah do nastavení oken. S vlhkostí v bytě jde totiž také ruku v ruce zdraví nebezpečná plíseň.
Proč dochází k rosení oken a co je to rosný bod?
Rosení oken je povrchová kondenzace vlhkosti v interiéru, která vzniká v důsledku vysoké vlhkosti vzduchu v domácnosti v kombinaci s nízkou teplotou stavební konstrukce (okna). Přípustná relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech je dle norem a vyhlášky 30 – 70 %, doporučená pak v rozmezí 45 až 60 %, ideálně do 55 %.
Obecně platí, že čím je vyšší teplota vzduchu, tím vyšší je i obsah vodních par ve vzduchu. Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami, a jeho relativní vlhkost je tedy 100 %. Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.
V normě ČSN 73 0540 najdeme tabulku, která přesně popisuje, při jaké teplotě v místnosti, podmínkách vlhkosti v interiéru a povrchové teplotě konstrukce začnou vodní páry kondenzovat. Například v pokoji vytopeném na 19 °C, ve kterém je relativní vlhkost vzduchu 55 %, se objeví voda na těch částech konstrukce, kde teplota poklesne pod cca 9,8 °C. Ke kondenzaci vodních par dochází nejčastěji na třech místech – z vnější strany oken, mezi izolačními skly a z vnitřní strany oken. K čemu v jednotlivých případech dochází a čemu bychom měli věnovat pozornost?
Kondenzace vlhkosti zvenku
Dochází k ní, když za chladného rána narazí teplý vzduch ohřátý od prvního sluníčka na okenní tabule, které jsou ještě chladné od nočního vzduchu, a dojde ke kondenzacivlhkosti na dolním okraji venkovního skla. V takovém případě není nutné nic řešit – jev je vlastně jen důkazem toho, že okno správně izoluje.
Rosení oken mezi izolačními skly
Vnitřní prostor izolačního dvojskla nebo trojskla je vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly, a naopak aby se vodní páry nedostaly dovnitř mezi skla. Pokud se vodní páry dostanou dovnitř, plastové okno se začne mezi skly mlžit. Toto je zásadní problém, který je potřeba okamžitě řešit s firmou, která vám okna montovala. Vlhkosti mezi skly totiž znamená porušení vzduchotěsnosti, a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů. Pokud máte okna ještě v záruce, je to důvod k reklamaci.
Rosení oken zevnitř
Za rosení oken zevnitř může nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Nad ránem, když jsou venkovní teploty nejnižší, dojde také k ochlazení vnitřního skla. A vodní páry se na oknech vysrážejí (viz rosný bod). Což nutně neznamená, že máte nekvalitní okna nebo že je někde problém. Moderní plastová okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého vlhkého vzduchu z interiéru se suchým vzduchem zvenku. Vysoká vlhkost zůstává v bytě a při ranním poklesu teplot a ochlazení okenní tabule zkondenzuje.
Příčinou rosení oken zevnitř je většinou vysoká vlhkost vzduchu v interiéru.
Jak se rosení oken zevnitř zbavit nebo jej alespoň zmírnit?
1. Nárazově, ale intenzivně větrejte – alespoň třikrát denně po dobu maximálně pěti minut otevřete okno dokořán. V topné sezóně není vhodné větrat déle ani používat mikroventilaci. Dochází pak k výrazným únikům tepla a k ochlazování stěn bytu. Správné větrání je také prevencí vzniku plísní, kterým se ve vlhku velmi dobře daří. Víc než teplo a vlhko mají plísně rády vlhko a chlad. Není tedy dobré mít příliš rozdílné teploty v jednotlivých místnostech – někde topit na 21 °C a jinde netopit vůbec. Vlhkost z teplejší místnosti se pak dostane do té chladnější a brzy můžeme pozorovat plíseň na zdi.
I když je venku zima, alespoň 3 krát denně pořádně vyvětrejte.
2. Nezakrývejte radiátor příliš širokou parapetní deskou – protože teplý vzduch, který stoupá z radiátoru, se nedostane k celé ploše okna, povrchová teplota skla bude nižší a vlhkost začne dříve kondenzovat.
3. Při vaření větrejte, zapínejte digestoř, v koupelně zapínejte ventilátor. Digestoř kromě vůní a pachů odsaje i vodní páry. V koupelně nezapomínejte zapnout ventilátor a při sprchování nebo koupání ve vaně zavírejte dveře. Vlhkost z koupelny odsaje ventilátor a vodní páry se nebudou šířit do ostatních místností. Pokud máte v koupelně okno, po koupání pořádně vyvětrejte při zavřených dveřích.
Text: redakce
Foto: Veka
Článek byl zobrazen 451 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.
Další články na téma Okna

Dveřní sítě Minirol váš dům dokážou ochránit před hmyzem, pylem i UV zářením
Sítě proti hmyzu nejsou zdaleka jen záležitostí ochrany oken před lezoucím a létajícím hmyzem. Chcete-li mít doma klid od otravných much, brouků a nebezpečného bodavého hmyzu, použijte sítě i do dveří. Podle toho, kde bydlíte, se nabízí jejich instalace do dveří vstupních, balkonových i na terasu. Přednosti tohoto řešení jsou přitom nemalé.

Oknoplastik.cz – dřevěná, hliníková a plastová okna i dveře levně
Sháníte do svého bytu, domu či chalupy nová okna nebo dveře? Náš e-shop Oknoplastik.cz si Vás pak dovoluje oslovit s nabídkou. Již více než deset let vyrábíme a prodáváme hliníková, dřevěná a plastová okna a vchodové dveře, zaručujeme Vám tedy dlouholeté zkušenosti. Za tu dobu jsme si navíc udělali celou řadu spokojených zákazníků, pokud se tedy chcete stát také jedním z nich, prohlédněte si náš katalog nových oken a dveří a jednoduše objednejte.

Technika na zavěšení záclon a závěsů
Jak a na co zavěšit záclonu nebo závěs? To je otázka, na kterou si musí odpověděd každý, kdo řeší rekonstrukci interiéru, nový bytový textil a zastínění oken. Možnosti jsou velmi široké a je z čeho vybírat - garnýže nejrůznějších barev a materiálů, záclonové kolejničky, vitážní tyčky nebo také velmi oblíbené japonské stěny. Vše je samozřejmě vhodné plánovat a pořídit na míru vašim oknům.

Úspory energií začínají výměnou oken, vchodových dveří a garážových vrat
Výměna starých oken za nová s mnohem lepšími vlastnostmi je naprostým základem, pokud chcete snížit energetickou náročnost domu a minimalizovat úniky tepla. Spolu s výměnou oken je dobré uvažovat také o výměně vchodových dveří a výměně starých plechových garážových vrat.

Sítě proti hmyzu jsou během léta nezbytné
Zvlášť v letním období dokáže dotěrný hmyz znepříjemnit nejednu chvíli odpočinku či práce. Stačí jen vyvětrat a už s námi místnost sdílejí nezvaní návštěvníci. Odpuzující spreje proti hmyzu jsou pro tento účel nevhodné, ale pevná překážka stoprocentně jejich nájezdy spolehlivě zastaví.

Finanční injekce od Fakro!
FAKRO CZECH s.r.o. připravilo pro své zákazníky exkluzivní FINANČNÍ INJEKCI až 6000 Kč*. Jak ji získat? Jednoduše. Stačí si v období od 15. července do 30. října 2013 koupit níže uvedené střešní okno FAKRO a získat:

Barevné provedení plastových oken Bohemia Plast Group s.r.o.
Nebojte se barev a opatřete svůj dům okny a dveřmi jedinečného vzhledu a stylu! Společnost BOHEMIA PLAST GROUP s. r. o., která je výrobcem plastových oken a dveří od německého dodavatele plastových profilů – VEKA AG, nabízí pestrou paletu barevných fólií, dekorů, tvarů oken i systémů a příček, které padnou do oka každému, kdo touží být originální.

Moskytiéry a sítě proti hmyzu ochrání před nepříjemnými vetřelci
Řada z nás se těší na léto, až bude moci usínat u otevřeného okna a dýchat během spánku čerstvý vzduch. O tento požitek nás však mnohdy ochudí všudypřítomní komáři, jejichž bzučení je nesnesitelné, stejně tak jako následné štípance na našem těle. Problém s komáry a dalším otravným hmyzem se však dá vyřešit pomocí moskytiéry, nebo sítí proti hmyzu.