Rosení oken a plíseň na zdi spolu často souvisí. Co s tím?
09.12.2024
V zimě se na plastových oknech může objevit vysrážená vlhkost v podobě oparu nebo kapek. Pokud s tímto jevem bojujete pravidelně, poradíme vám, jak vlhkosti předcházet, které rosení je banální a které už vyžaduje zásah do nastavení oken. S vlhkostí v bytě jde totiž také ruku v ruce zdraví nebezpečná plíseň.
Proč dochází k rosení oken a co je to rosný bod?
Rosení oken je povrchová kondenzace vlhkosti v interiéru, která vzniká v důsledku vysoké vlhkosti vzduchu v domácnosti v kombinaci s nízkou teplotou stavební konstrukce (okna). Přípustná relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech je dle norem a vyhlášky 30 – 70 %, doporučená pak v rozmezí 45 až 60 %, ideálně do 55 %.
Obecně platí, že čím je vyšší teplota vzduchu, tím vyšší je i obsah vodních par ve vzduchu. Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami, a jeho relativní vlhkost je tedy 100 %. Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.
V normě ČSN 73 0540 najdeme tabulku, která přesně popisuje, při jaké teplotě v místnosti, podmínkách vlhkosti v interiéru a povrchové teplotě konstrukce začnou vodní páry kondenzovat. Například v pokoji vytopeném na 19 °C, ve kterém je relativní vlhkost vzduchu 55 %, se objeví voda na těch částech konstrukce, kde teplota poklesne pod cca 9,8 °C. Ke kondenzaci vodních par dochází nejčastěji na třech místech – z vnější strany oken, mezi izolačními skly a z vnitřní strany oken. K čemu v jednotlivých případech dochází a čemu bychom měli věnovat pozornost?
Kondenzace vlhkosti zvenku
Dochází k ní, když za chladného rána narazí teplý vzduch ohřátý od prvního sluníčka na okenní tabule, které jsou ještě chladné od nočního vzduchu, a dojde ke kondenzacivlhkosti na dolním okraji venkovního skla. V takovém případě není nutné nic řešit – jev je vlastně jen důkazem toho, že okno správně izoluje.
Rosení oken mezi izolačními skly
Vnitřní prostor izolačního dvojskla nebo trojskla je vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly, a naopak aby se vodní páry nedostaly dovnitř mezi skla. Pokud se vodní páry dostanou dovnitř, plastové okno se začne mezi skly mlžit. Toto je zásadní problém, který je potřeba okamžitě řešit s firmou, která vám okna montovala. Vlhkosti mezi skly totiž znamená porušení vzduchotěsnosti, a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů. Pokud máte okna ještě v záruce, je to důvod k reklamaci.
Rosení oken zevnitř
Za rosení oken zevnitř může nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Nad ránem, když jsou venkovní teploty nejnižší, dojde také k ochlazení vnitřního skla. A vodní páry se na oknech vysrážejí (viz rosný bod). Což nutně neznamená, že máte nekvalitní okna nebo že je někde problém. Moderní plastová okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého vlhkého vzduchu z interiéru se suchým vzduchem zvenku. Vysoká vlhkost zůstává v bytě a při ranním poklesu teplot a ochlazení okenní tabule zkondenzuje.
Příčinou rosení oken zevnitř je většinou vysoká vlhkost vzduchu v interiéru.
Jak se rosení oken zevnitř zbavit nebo jej alespoň zmírnit?
1. Nárazově, ale intenzivně větrejte – alespoň třikrát denně po dobu maximálně pěti minut otevřete okno dokořán. V topné sezóně není vhodné větrat déle ani používat mikroventilaci. Dochází pak k výrazným únikům tepla a k ochlazování stěn bytu. Správné větrání je také prevencí vzniku plísní, kterým se ve vlhku velmi dobře daří. Víc než teplo a vlhko mají plísně rády vlhko a chlad. Není tedy dobré mít příliš rozdílné teploty v jednotlivých místnostech – někde topit na 21 °C a jinde netopit vůbec. Vlhkost z teplejší místnosti se pak dostane do té chladnější a brzy můžeme pozorovat plíseň na zdi.
I když je venku zima, alespoň 3 krát denně pořádně vyvětrejte.
2. Nezakrývejte radiátor příliš širokou parapetní deskou – protože teplý vzduch, který stoupá z radiátoru, se nedostane k celé ploše okna, povrchová teplota skla bude nižší a vlhkost začne dříve kondenzovat.
3. Při vaření větrejte, zapínejte digestoř, v koupelně zapínejte ventilátor. Digestoř kromě vůní a pachů odsaje i vodní páry. V koupelně nezapomínejte zapnout ventilátor a při sprchování nebo koupání ve vaně zavírejte dveře. Vlhkost z koupelny odsaje ventilátor a vodní páry se nebudou šířit do ostatních místností. Pokud máte v koupelně okno, po koupání pořádně vyvětrejte při zavřených dveřích.
Text: redakce
Foto: Veka
Článek byl zobrazen 5197 krát.
Diskuze k článku
Rosta | 30.11.2023 10:19:56
Sám jsem se s tímto problémem setkal a nejdůležitější je větrat a mít správnou teplotu v místnosti. Myslím, že v dnešní době už existuje tolik vymožeností na to aby si člověk všechny tyto parametry zjistil, že by se to už tolik dít nemuselo.
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Okna

Kvalitní okna přímo od výrobce s výraznou zimní slevou
Využijte nyní další velké zimní slevy, která potrvá do 31.3.2011! Ať už bydlíte v bytě nebo rodinném domku, určitě vám záleží na tom, abyste spořili energii a zároveň měli doma pěkně teploučko. To vám z velké části zajistí kvalitní dveře a okna, která vám dodá český výrobce, společnost PREOS-WEST a.s. Její nabídka obsahuje nejen ucelenou řadu okenních konstrukcí, ale spoustu dalších výrobků té nejvyšší kvality.

Nejvýhodnější cihly, střecha, komín, okna a dveře pro vaši stavbu!
Ten nejlepší stavební materiál na trhu získáte právě teď snadno a jednoduše skoro za pusu. Stavíte nebo rekonstruujete své obydlí? Uděláte vše pro to, aby váš nový dům byl postaven z materiálů od předních stavebních výrobců, kteří zaručují špičkovou kvalitu? Zbystřete, stačí udělat tak málo! Zaregistrujte se a tím získejte neopakovatelný SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“, díky kterému získáte slevu ve výši až 45% na zdicí a stavební materiál, pálenou střešní krytinu, komínový systém, okna a dveře.

Ušetřete za energie výměnou oken za kvalitní plastová okna
Výměna oken je jedním ze základních způsobů, jak lze přispět k celkovému snížení energetické náročnosti budovy. Ať už se jedná o nejoblíbenější plastová, dřevěná, nebo moderní hliníková okna, je důležité uvědomit si, jaké parametry okna jsou pro úsporu energie nejdůležitější. Hlavním orientačním faktorem je parametr Uw reflektující tepelnou propustnost výrobku, která by měla být co nejnižší a může se velmi lišit podle typu zasklení a profilu okna

Aby dřevěná okna dlouho žila
Stavební trh zahltilo množství výrobců oken z nejrůznějších materiálů deklarujících, že právě ta jejich jsou tzv. „best“. Vy jste se však už rozhodli pro okna dřevěná. Při svém výběru jste dali určitě přednost nadčasovosti a estetice. Aby si vaše okna tyto vlastnosti dlouhodobě udržela, není nikdy na škodu provětrat znalosti o údržbě a čištění dřevěných oken.

Jak ušetřit v zimě za energie v podkrovních místnostech?
S přicházející zimou začínáme hledat odpověď na otázku, jak si doma v tomto ročním období udržet příjemné teplo za co nejméně peněz. Udržovat tepelnou pohodu v podkroví pomáhají například nejrůznější stínicí doplňky. Pokud máme navíc kvalitní zasklení oken a zapuštěné zateplené lemování, můžeme s pomocí rolet snížit únik tepla na minimum.

Snížení energetické náročnosti budov – dodatečné zateplování oken
O této technologii se můžete více dozvědět na veletrzích v Praze od 4 - 7. září 2008 na veletrhu Pragointerier Living Fair v Holešovicích, stánek číslo PK25 v pravém křídle průmyslového paláce a 23. - 27. září 2008 na veletrhu FOR ARCH v Letňanech, hala 3 - C16.

Venkovní hliníkové parapety jsou bezúdržbové a odolné
Parapety jsou nedílnou funkční součástí každého okna. Zajišťují jednak ochranu zdiva a omítky pod oknem a jsou také velmi zajímavým dekorativním prvkem. Parapety jde rozdělit na vnější do exteriéru a vnitřní určené do interiéru. Mezi základní materiály vnitřních parapetů patří plast a dřevotříska, u vnější je to pozinkovaný plech a hliník. Právě na hliníkové parapety se v článku podíváme blíže.

Sítě proti hmyzu: 7 otázek a odpovědí, které byste si měli přečíst před jejich výběrem
Uvažujete o pořízení důkladné ochrany domácnosti proti hmyzu, ale nejste si jistí možnostmi sítí, konkrétním typem nebo náročností jejich montáže? A jak je to s jejich průhledností nebo případným stíněním interiéru? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v tomto článku.