Novinka - okna a dveře z profilů Stavona Dynamic
19.04.2008
U nás i v dalších evropských zemích s podobným nebo chladnějším podnebím jsou standardem pro výrobu oken pětikomorové systémy se stavební hloubkou 70 mm. Stavona, spol. s r.o. z České Libchavy, jeden z významných výrobců plastových oken a dveří, je na český trh dodává v produktových řadách Trend, Master, Aplaus a Intensiv.
Zmíněné řady mají prakticky totožné tepelně izolační i mechanické vlastnosti, liší se však v designovém zpracování profilů.
Současnou novinkou je šestikomorový systém Dynamic , se stavební hloubkou 90 mm určený především pro nízkoenergetické domy. Moderní, z tradice vycházející systém s konstrukčním provedením pro dokonalou energetickou bilanci.
Novým systémem Dynamic doplňuje Stavona svůj sortiment a nabízí první profilový systém se stavební hloubkou 90 mm. Okna vyrobená z šestikomorového systému Dynamic vykazují ještě vyšší úsporu energie, čímž systém splňuje nejdůležitější požadavek dnešních stavebníků: minimalizovat spotřebu energie v bytech a domcích.
Stavona Dynamic kombinuje klasický design a efektivní tepelnou ochranu. Špičková kvalita systému, se středovým těsněním a třemi těsnícími rovinami, spolehlivě zabraňuje průniku chladu, průvanu nebo vlhkosti. Nově vyvinutá konstrukce profilů s 6 komorami zajišťuje již v základním vybavení vysokou tepelnou ochranu. Dodatečně lze okenní profil vyplnit vložkami, které tepelně izolační vlastnosti ještě zvyšují. Další výhodou systému Stavona Dynamic je technická i vzhledová kompatibilita s ostatními 70 mm systémy.
Stavona Dynamic – profil nové generace
Konstrukce plastových rámových profilů se 6 komorami a stavební hloubkou 90 mm lépe využívá izolační vlastnosti vzduchu, než je tomu u méně-komorových profilů. Z pohledu tepelné ochrany se tak dostává na novou úroveň. Dalšího zlepšení izolačních vlastností je docíleno pěnovou výplní dutin profilů, čímž se snižuje radiační složka transportu tepla. To, spolu s použitým středovým systémem těsnění a třemi těsnicími rovinami, zaručuje další snížení tepelných ztrát skrze rámy až na hodnotu Uf = 1,0 W·m–2·K–1. Logicky to vede i ke snížení ztrát tepla okny a celou budovou.
Při použití izolačních dvojsklel (vyplněnými inertním plynem – argonem) a při kvalitním zabudování okna, docílíme hodnoty součinitele prostupu tepla celým oknem Uw = 1,1 W·m–2·K–1. Tepelně izolační vlastnosti tohoto okna jsou tedy lepší, než je doporučovaná hodnota součinitele prostupu tepla Uw, dop = 1,2 W·m–2·K–1 podle české normy. Touto normou je ze zákona (stavební zákon a u investic financovaných z veřejných prostředků také energetický zákon; oba se na normu odkazují) povinen se řídit projektant i realizátor, což většina zákazníků – investorů vůbec netuší.
S použitím zasklení nadstandardních tepelně technických parametrů (izolačních trojskel) lze docílit i hodnoty součinitele prostupu tepla celého okna Uw = 0,8 W·m–2·K–1. Takové okno vykazuje, kromě nadstandardní tepelné ochrany, i při velkých zimních mrazech vysokou (ve srovnání se standardem) povrchovou teplotu na zasklení i rámu. To výrazně snižuje riziko zimního rosení skel, nebo pokud už k rosení dojde, jeho intenzitu. Takové okno je nezbytnou součástí nízkoenergetického domu.
Běžné izolační zasklení 4-16-4 (tloušťka skla-mezery-skla v mm) má při vyplnění mezery argonem součinitel prostupu tepla Ug = 1,1 W·m–2·K–1, ale při vyplnění pouhým vzduchem až Ug = 1,5 W·m–2·K–1. Vzduch v mezeře izolaci okna natolik sníží, že se vyplatí kvalitu dodaného zasklení dobře prověřit.
Dobré okno znamená především špičkovou montáž
Nákup kvalitních oken je bez kvalitní instalace jen zmařenou investicí. Investor schopný základního srovnání – např. po výměně starých oken – zpravidla bezprostředně zaregistruje změnu k lepšímu, a pokud se po delší době užívaní neobjeví nepříjemnosti (třeba plísně) zůstává spokojen, přestože úspory tepla ani zdaleka nedosahují toho, co by za vynaložené peníze mohly. Důraz na špičkovou instalaci se dvojnásob týká oken typu Stavona Dynamic.
Stává se ovšem, že někteří stavebníci – investoři věnují jen malou pozornost kvalitě montážního týmu, případně i kvalitě vybraného okna.
Jak si vybrat dobré okno
Není výjimkou, že v nabídkovém řízení dodavatel naláká investora na tak povrchní sdělení, že půjde o montáž „tolika a tolika oken z pětikomorových profilů značky X se zasklením s hodnotou Ug = 1,1 W·m–2·K–1 za dobrou cenu“. Pouhé tři technické údaje (!) jsou navíc zavádějící:
Bez udání stavební hloubky profilu je počet komor nevypovídající.
Ug (součinitel prostupu tepla sklem) hodnota pouze napovídá o Uw (součinitel prostupu tepla celým oknem) hodnotě celého okna, která je podstatná. Dodavatel ji buď nechce nebo neumí uvést.
V ceně není specifikován obsah plnění smlouvy o dílo. Pokud se jedná pouze o přivrtání oken k ostění turbošrouby, vypěnění spáry a zamaltování, aby to „vypadalo“, pak je i levné dílo nejspíš předražené.
Dobrý dodavatel je schopen sdělit stavební hloubku profilu a hodnotu tepelného prostupu celého okna Uw. Neměla by chybět ani specifikace podle ČSN EN 12608, která zařazuje profily do tříd podle tloušťky vnějších stěn. Kvalitní profily jsou zařazeny do třídy A, při použití profilů třídy B se jejich pevnost a tuhost (od které lze odvodit průhyb profilů) zhorší až o 25 % a stejně tak i životnost kování a šroubovaných spojů.
Existuje mnoho způsobů, jak za nová okna utratit peníze. Avšak možností, jak za vyčleněné peníze dostat co nejkvalitnější okna s dlouhou životností a nejnižšími provozními náklady, je mnohem méně a nenabízejí se na každém kroku.
Okenní profily třídy A a B
Plastové okenní profily se ve smyslu ČSN EN 12608 zařazují do třídy A, B a C. Profily třídy A mají přesně definovanou tloušťku vnější stěny 3 mm, profily třídy 2,5 mm a profily třídy C jen 2,3 mm (ty se dnes běžně používají jen na trhu v Anglii, kde se používá jiný způsob otvírání oken). Snižováni tloušťky vnějších stěn vede ke zhoršování mechanických vlastností okna a ke snížení životnosti v důsledku rychlejšího opotřebení.
Společnost Stavona dodává na trh výhradně profily třídy A a je také neúnavným obhájcem používání této třídy profilů. Důvod je dvojí. Jednak spokojenost zákazníků, a dále také snaha udržet dobré postavení plastových oken v konkurenci s jinými materiály – dřevem, hliníkem apod.
Jsou plastové profily s tloušťkou stěny 2,5 mm dobrou volbou pro trh?
V poslední době se diskutuje o tloušťce vnějších stěn plastových okenních profilů, které se podle ČSN EN 12608 řadí do tříd A a B. Profily třídy A mají tloušťku vnější stěny 3 mm, B pouze 2,5 mm. Výrobní tolerance je ±0,2 mm. Téměř všichni výrobci profilů vyrábějí a nabízejí i úsporné varianty typu B. Pomineme-li, že zákazník o tom nemá v naprosté většině tušení, je nutné se ptát, je-li tento směr vývoje správný.
Technici společnosti VEKA (pozn.: dodavatel profilů společnosti Stavona, spol. s r.o., České Libchavy) provedli řadu měření, v nichž srovnávali vlastnosti profilů identické topologie, lišících se jen tloušťkou vnějších stěn – v prvním případě byla tato tloušťka 3 mm (třída A), v druhém pak 2,7 mm (třída B). Měření ukázala významný pokles mechanických vlastností u třídy B ve srovnání s třídou A:
Pevnost lomu v rozích – pokles až o 25 %.
Průhyb při zatížení větrem – průměrně o 10 % větší.
Průhyb vlastním zatížením v drážce zasklení – větší až o 25 %.
Šroubované spoje (kování) – pevnost o 20–25 % nižší.
Kontakt:
Stavona, spol. s r.o.
České Libchavy
561 14
tel: +420 465 582 125
email: info@stavona.cz
web: www.stavona.cz
- PR článek -
Autor: Jiří Jansa, obchodní ředitel Stavona, spol. s r.o.
Foto: archiv firmy Stavona
Článek byl zobrazen 16495 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma Okna
Jaké jsou výhody dřevěných oken neboli eurooken?
Dříve běžná dřevěná okna v posledních letech vytlačují okna plastová a někdy také hliníková. U plastových oken je argumentem cena, u hliníkových oken pak jejich odolnost a bezúdržbovost. Eurookna ale mají spoustu výhod a předností a lze je také renovovat hliníkovým opláštěním.
Způsoby otevírání oken a bezpečnostní prvky
Okna jsou důležitým prvkem každé budovy, rodinného domu i bytu. Ovlivňují vzhled celé stavby, prosvětlují místnosti, izolují od vnějšího hluku a také ovlivňují náklady na vytápění. Mají tak zásadní podíl na kvalitě a kultuře našeho bydlení. Při výběru vhodného okna není důležitý jen materiál, dobré je zamyslet se také na způsobu a směru jeho otevírání.
Luxfery se vrátily do módy
Barevné skleněné tvárnice nazývané luxfery byly po mnoho let symbolem nevkusu. Nyní se jejich sláva navrací - pokud jsou totiž používány citlivě a s rozvahou, jsou velmi zajímavým architektonickým prvkem.
Údržba a čištění plastových oken – jak pečovat o plastová okna, aby byla co nejdéle v dobrém stavu
Pravidelná péče o plastová okna je zásadní, pokud chcete, aby vám okna co nejlépe sloužila, šla dobře otevírat a i dobře vypadala. Jak tedy udržet plastová okna v co nejlepším stavu co nejdéle? Poradíme vám, jak okna správně čistit, jak je mazat a na co dalšího byste neměli zapomenout.
Nejvýhodnější cihly, střecha, komín, okna a dveře pro vaši stavbu!
Ten nejlepší stavební materiál na trhu získáte právě teď snadno a jednoduše skoro za pusu. Stavíte nebo rekonstruujete své obydlí? Uděláte vše pro to, aby váš nový dům byl postaven z materiálů od předních stavebních výrobců, kteří zaručují špičkovou kvalitu? Zbystřete, stačí udělat tak málo! Zaregistrujte se a tím získejte neopakovatelný SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“, díky kterému získáte slevu ve výši až 45% na zdicí a stavební materiál, pálenou střešní krytinu, komínový systém, okna a dveře.
HS portály – moderní řešení pro velké prosklené plochy
Zdvižně posuvné dveře neboli HS portály jsou nejmodernější variantou posuvných dveří, které umožňují pohodlně a bezpečně otevírat velké skleněné plochy a bezbariérový průchod na terasu. Jsou dostupné v plastové nebo velmi odolné hliníkové variantě.
Jak využít stará dřevěná okna zajímavými způsoby?
Mnoho předmětů, které již zdánlivě dosloužily, může být recyklováno, a to velmi neobvyklou formou. Stará dřevěná okna a okénka jsou toho příkladem. Mohou z nich vzniknout velmi poutavé dekorace a rovněž plně funkční nové nábytkové kousky. Stačí jen dobrý nápad.
Bezrámová řešení amadeus, Schüco a Heroal v showroomech OKNA.EU
Bezrámové konstrukce jsou v dnešní době velmi žádané – jsou elegantní, moderní a propouštějí do interiéru maximum světla. Společnost Okna.EU usnadňuje rozhodnutí o výběru a ve svých showroomech prezentuje možnosti zasklení s bezrámovým efektem nebo zcela bezrámová řešení rakouského systému amadeus a německých hliníkových profilů Schüco a Heroal.