Pianeta - zelené stěny

Reklama

Ocelové zárubně s pevnými světlíky - světlo do staveb zdarma

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

24.04.2023

Tradiční výrobce ocelových zárubní firma MONTKOV reaguje na zvýšenou poptávku po ocelových zárubních, jejichž součástí jsou pevně prosklené výplně. V poslední letech jsou do interiérů obytných objektů, kancelářských prostor i výrobních objektů ve větší míře požadovány prosklené výplně, které zajistí prostup světla dovnitř těchto objektů.

Může se přitom jednat jak o prosklené součásti dveřních uzávěrů, nebo o samostatné prosklené výplně, které nemají přímou vazbu na dveře. Ve většině případů se však jedná o prosklení v těsné blízkosti dveří, kdy jsou pevné prosklené výplně součástí konstrukce ocelových zárubní. Obecně jsou tyto prosklené výplně označovány jako světlíky.

U světlíků, které jsou součástí dveří, resp. ocelových zárubní, je vlastní zárubeň konstrukčně rozdělena na dveřní a světlíkovou část. Ve většině případů se přitom jedná o vrchní světlíky, nebo též nadsvětlíky, umístěné přímo nade dveřmi. Výjimkou však nejsou ani prosklené části umístěné po straně dveří, zpravidla na straně, kde je dveřní zámek, označované jako boční světlíky. Ve zvláštních případech je možné umístění pevně prosklených částí i po obou stranách dveří, nebo v kombinaci se světlíkem umístěným nade dveřmi.

Ocelové zárubně se světlíkem

Co se týká samostatných světlíkových rámů, bez návaznosti na dveře, tak ty vychází z konstrukce zárubní, resp. zárubňových profilů, používaných pro výrobu dveřních zárubní. Rozdíl spočívá pouze v tom, že pro samostatné světlíky je ze zárubňového profilu vyroben celoobvodový rám, do kterého je vsazena, po zabudování světlíkového rámu do stavby, pevná skleněná výplň. Tyto samostatné světlíky tak v podstatě nahrazují fixní okna a výhodou tohoto řešení je to, že pokud se v objektu kombinují se dveřními zárubněmi, tak je možné dosáhnout stejného vzhledu světlíků i dveřních zárubní. Samostatné světlíky se zpravidla umisťuji způsobem „na šířku“ do horních částí stěn, kdy jejich účelem je zejména prosvětlení vnitřních částí objektů. Mohou se však umístit i způsobem „na výšku“, tj. přímo od podlahy a pak mohou mít nejen funkci prosvětlovací, ale zároveň i monitorovací, zejména z pohledu pohybu osob v místnostech oddělených těmito pevnými světlíky. Monitorování může být též omezeno vhodným provedením skleněné výplně – např. pokovená skla, pouze s jednostranným průhledem.  

Ocelové zárubně se světlíkem

Zárubně se světlíky lze vyrobit a dodat jak v provedení pro vnitřní dveře. V takovém případě jsou pevné světlíky zpravidla zaskleny jediným bezpečnostním lepeným sklem 3.3.1 nebo 4.4.1. Sklo může být čiré (zcela průhledné), matné nebo dekorované. Sklo se do světlíku upevňuje pomocí zasklívacího jednodílného rámečku, který je vždy součástí dodávky zárubně nebo světlíkového rámu. Provedení zasklívacího rámečku se pak volí podle stanovené tloušťky skleněné výplně. Základní členění zasklívacích rámečků je na rámečky vnitřní, tj. zapuštěné ve světlíkovém rámu a zpravidla zalícované s čelem světlíkového rámu a rámečky vnější, montované na čelo světlíkového rámu.

Ocelové zárubně se světlíkem

Vnitřní zasklívací rámeček má standardní rozměr 15x15 mm a do světlíkového rámu nebo zárubně se šroubuje zapuštěnými šroubky, které pak nejsou z čelního pohledu téměř viditelné. Při použití tohoto zasklívacího rámečku nesmí celková tloušťka skla přesáhnout 8 mm. V případě, že je požadováno použití skla o větší tloušťce, nebo dvojskla (např. z důvodu zvukově izolačních), tak se pro zasklení zvolí vnější provedení zasklívacího rámečku. V tomto případě je zasklívací rámeček přišroubován na čelo zárubňového profilu a tento způsob zasklení umožňuje použít sklo o tloušťce 16 mm, maximálně až 24 mm. To vše platí u zárubní pro standardní dveře s polodrážkou.

V případě zárubní pro dveře bez polodrážky, které jsou zcela zapuštěny v zárubni, může být prosklení až do tloušťky 24 mm při použití zapuštěného zasklívacího rámečku.

V sortimentní nabídce ocelových zárubní jsou i zárubně pro vnější použití, tj. vstupní dveře do objektů neb bytů, kdy je pevně prosklená část řešena zpravidla izolačním dvojsklem o maximální tloušťce 24 mm. V takovém případě se pro zasklení používá upravený vnější zasklívací rámeček, který se šroubuje na čelo světlíkového rámu.

Zárubně s pevnými světlíky lze dodat s ohledem na technologická omezení výroby a též následné manipulace a dopravy až do celkové vnější výšky rámu 2950 mm, nebo celkové vnější šířky rámu max. 2900 mm. V případě, že jsou požadovány rozměry včetně světlíku, přesahující tyto hraniční rozměry, tak potom se již musí řešit světlík odděleně od zárubní, tj. jako samostatné světlíkové rámy, které jsou pak samostatně zabudovány do stavby, zpravidla do těsné vzdálenosti od dveří, nebo i samostatně jako dílčí prosvětlující prvek.  

Ocelové zárubně se světlíkem Ocelové zárubně se světlíkem

Zárubně v provedení s pevnými světlíky lze dodat jak v jednodílné provedení, tj. pro přímé zazdění do stavby (zárubně pro zazdění do cihlového, pórobetonového nebo betonového zdiva) nebo pro přímou montáž do sádrokartonových stěn. V posledních letech ale výrazně rostou požadavky na dodání zárubní pro dodatečnou montáž, tj. zárubně obložkové nebo blokové konstrukce – viz Katalog ocelových zárubní. I zárubně pro dodatečnou montáž lze dodat v provedení s pevnými světlíky. Z pohledu konečného vzhledu se nijak neliší od zárubní pro přímé zabudování, pouze je možné odložit jejich zabudování do stavby do pozdější fáze. Výhodou tohoto řešení je to, že zárubně pro dodatečnou montáž lze dodat s finální povrchovou úpravou, zpravidla provedenou formou práškové vypalované barvy, která dodá zárubním se světlíky výrazně působivější vzhled. Zároveň je možné tyto zárubně zabudovat do stavby s potřebnou přesností, tak aby bylo zasklení pevných světlíků co nejjednodušší. Pokud je ocelová zárubeň při zabudování do stavby zdeformována, tak není zpravidla možné následné zasklení světlíkové části provést.

Při použití vhodných spojovacích prvků je možné zárubně se světlíky napojovat na sebe a vytvářet tak celé prosklené stěny, ve kterých mohou, ale nemusí být vsazeny dveře v různém provedení, tj. plné, prosklené nebo též celoskleněné dveře.

Bližší informace o možnostech výroby ocelových zárubní, o možných úpravách, cenách a dodacích lhůtách ochotně poskytnou zaměstnanci firmy Montkov na tel. 466 768 256, 466 768 268 nebo je možné zaslat dotaz na info@montkov.cz

Přečtěte si také
Nové bezpečnostní dveře za jeden den – je to možné?
Kyvné dveře tzv. lítačky – specialita v nabídce firmy MONTKOV, spol. s r.o.
Kovové zárubně do bytu? A proč ne!
Celoprosklené kovové dveře, prosklené stěny a okna Jansen – rozšířená nabídka firmy MONTKOV
Ocelové zárubně MONTKOV – rozšíření nabídky zárubní pro dveře bez polodrážky

- PR článek - 

Článek byl zobrazen 1401 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Dveře

Dveře se speciálními vlastnostmi – bezpečnostní, protipožární nebo protihlukové

Dveře se speciálními vlastnostmi – bezpečnostní, protipožární nebo protihlukové

Dveře nejsou jen deska, kterou když zavřete, získáte větší klid a soukromí. Mají mnohem více funkcí, než si myslíte, a také mohou pomoci ochránit váš majetek. Stačí jen zvolit ty správné vlastnosti a výběr kvalitních dveří si dobře rozmyslet.

 
Novinka firmy Montkov - ocelová tepelně-izolační vrata

Novinka firmy Montkov - ocelová tepelně-izolační vrata

Firma MONTKOV, spol. s r.o. která je specialistou na výrobu a dodávky výplní stavebních otvorů a jejímž nosným výrobním programem jsou ocelové zárubně, kovové dveře a ocelová vrata s otočnými křídly rozšiřuje svoji nabídku o novou typovou řadu vrat.

 
Odborníci radí, jak vybírat ty nejlepší dveře do bytu

Odborníci radí, jak vybírat ty nejlepší dveře do bytu

Dveře tvoří významný prvek v celé architektuře interiéru. Přesto by jejich výběru nemělo dominovat jen estetické hledisko. Ovlivňují i funkčnost obytných prostor. Správná volba proto vyžaduje řešit i technické detaily.

 
Shrnovací dveře

Shrnovací dveře

Ačkoliv dle nedávno schváleného zákona bydlí naprostá většina občanů našeho státu v tzv. sociálních bytech a domech, dokonce včetně majitelů slušně velkých vil, mnoho lidí obývá byty skutečně poměrně malé, nebo dispozičně ne zrovna šťastně řešené.

 
Pět klíčových faktorů pro vaše správné rozhodování při výběru bezpečnostních dveří

Pět klíčových faktorů pro vaše správné rozhodování při výběru bezpečnostních dveří

Dveře SHERLOCK jsou do projektu BEZPEČNÁ ZEMĚ zařazeny exklusivně jako první bezpečnostní dveře plnící všechna kritéria! Poslání našich výrobků „ODOLAT A CHRÁNIT“ a naše odpovědnost za jeho bezchybné naplnění je o to silnější.

 
Ocelové zárubně pro dveře s „reverzním otevíráním“ – rozšíření nabídky firmy MONTKOV

Ocelové zárubně pro dveře s „reverzním otevíráním“ – rozšíření nabídky firmy MONTKOV

Firma MONTKOV, spol. s r.o., specialista na výrobu a dodávky otvorových výplní se již řadu let snaží zlepšit vnímání výrobku ocelová zárubeň , lidově často pojmenovaný jako „futra“. Ocelová zárubeň si s sebou historicky bohužel nese nálepku výrobku ne příliš valné kvality, často ve stavbě různě deformovaných rozměrů, se kterým jsou spíš problémy a který je ve stavbě nutný jen proto, aby bylo do čeho zavěsit dveře.

 
Dveře a skryté zárubně DORSIS - dokonalý design a špičkové provedení

Dveře a skryté zárubně DORSIS - dokonalý design a špičkové provedení

Trendy v bydlení ovládá již několik let minimalistický přístup k interiéru a architektuře. Interiérům vévodí čisté linie a geometrické tvary, nepotřebné prvky jsou potlačovány, až eliminovány. Díky skryté zárubni DORSIS je možné dosáhnout výstavby čistého, ničím nerušeného prostoru. Ať už se jedná o skryté zárubně, bezobložková pouzdra nebo hliníkové dělící příčky, v každém případě jde o pečlivě sestavený funkční i designový doplněk interiéru.

 
Grafosklo - unikátní technologie pro design moderního interiéru

Grafosklo - unikátní technologie pro design moderního interiéru

Chtěli byste vyzdobit váš interiér něčím opravdu neokoukaným a výjimečným, co bude každá návštěva obdivovat a závidět? Absolutní novinkou v interiérovém designu je Grafosklo – unikátní systém celoskleněných prvků se zalaminovaným digitálním tiskem nebo textiliemi. Díky němu můžete krásně sladit interiér do jednoho celku, přesně podle vašich představ.

 

Zpět na předchozí stránku

Isotra Žaluzie

Reklama

Náš tip

BALANČNÍ STOLIČKA myERGOSIT

Balanční stolička myERGOSIT je dynamickým a ergonomickým doplňkem k výškově stavitelnému stolu. Čtyři způsoby tvarování sedáku, výšky sezení pro děti a pro dospělé. Do dětských pokojů, domácích i profesionálních kanceláří.

 

STOLNÍ TERACOTA GRIL JATA GR 559

Využijte grilovací sezónu naplno se stolním teracotovým grilem Jata GR 559 vyrobeným ve Španělsku. Gril disponuje ručně vyráběnou 15 mm keramickou deskou s nepřilnavým povrchem odolným proti poškrábání. Plocha 46 x 28 cm zajistí kvalitní grilování pro všechny druhy mas s unikátní přírodní chutí.

 

LEVNÉ PLECHOVÉ GARÁŽE A SKLADY

Montované plechové garáže za skvělé ceny - různé rozměry, barvy a způsoby provedení.

 

PLASTOVÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY Z „TRAPLASTU“

Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je právě jejich výška. Při sázení, okopávání, trhání plevele nebo sklizni se nemusíte ohýbat, dřepět nebo dokonce klečet, protože rostliny máte přímo pod rukama. Vyvýšený záhon v několika provedeních.

 

OBLOUKOVÉ A ŠIKMÉ HORIZONTÁLNÍ ŽALUZIE

Oblouková žaluzie řady Sinline® představuje jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken.

 

Sprchový kout s mramorovou vaničkou

Akce! Sprchové kouty s kvalitní pevnou vaničkou z litého mramoru. Dlouhá životnost, prodloužená záruka a zaručená spokojenost. Provádíme demontáže starých sprchových koutů a montujeme nové po celé ČR.

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Plastová okna, hliníková okna Stavona

STAVONA nabízí také řadu doplňků - rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu - a vše spojené s výměnou oken - dopravu, demontáž, montáž i zednické práce.

PAVON - ROLETY, ŽALUZIE, STÍNÍCÍ TECHNIKA

Tradiční rolety na okna české výroby. V nabídce rolety den a noc, japonské stěny a další stínění. Hledáte vysokou kvalitu za rozumnou cenu? Obraťte se na nás.

Systra - žaluzie, rolety, markýzy

Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.

Nejčtenější z této rubriky

Rolety den a noc – stylové zastínění oken

Rolety den a noc – stylové zastínění oken

Rolety den a noc patří mezi trendy v oblasti interiérového zastínění a v posledních letech jsou velmi populární. Kromě moderního vzhledu je tady také funkční a praktické hledisko, kdy v jediné roletě máte více možností zastínění nebo zatemnění. Rolety DEN a NOC jsou dostupné v mnoha šířkách a varianta Maxi umožňuje zastínit i větší okna.

 

Technika na zavěšení záclon a závěsů

Technika na zavěšení záclon a závěsů

Jak a na co zavěšit záclonu nebo závěs? To je otázka, na kterou si musí odpověděd každý, kdo řeší rekonstrukci interiéru, nový bytový textil a zastínění oken. Možnosti jsou velmi široké a je z čeho vybírat - garnýže nejrůznějších barev a materiálů, záclonové kolejničky, vitážní tyčky nebo také velmi oblíbené japonské stěny. Vše je samozřejmě vhodné plánovat a pořídit na míru vašim oknům.

 

Žaluzie a rolety - jde to i bez vrtání a šroubování!

Žaluzie a rolety - jde to i bez vrtání a šroubování!

Prožíváme to všichni. Sluníčko po zimním odpočinku začíná opět svými paprsky dělat radost těm, kteří na něj celou zimu netrpělivě čekali. Jeho životodárné paprsky ale umějí také udělat starost. V interiéru se jejich síla projeví na koberci, nábytku, dekoračních látkách i záclonách. O barvě na stěnách pokoje nemluvě. Co s tím?

 

Individuální styl záclonové soupravy

Individuální styl záclonové soupravy

Každý kdo řeší problém se zavěšením záclony a závěsu jistě přemýšlí o tom, jakou techniku zvolit. Klasickou záclonovou kolejničku, na níž zavěsím záclonu i závěs, nebo tradiční dřevěnou stylovou záclonovou soupravu, nebo se snad s ohledem na nový moderní nábytek rozhodnu pro moderní kovovou soupravu?

 

Vchodové stříšky

Vchodové stříšky

Vchodové stříšky jsou vhodné k zakrytí vstupních částí rodinných nebo panelových domů, případně k dalším jiným účelům. Zastřešení prostoru před dveřmi, prostranství u vchodů či celoprosklená zádveří mají dnes už moderní řešení, kterému dominuje dokonalé sladění s dalšími stavbami u domu.

 

Tipy na snadné mytí oken – pomůžou stěrky, pára nebo vysavače

Tipy na snadné mytí oken – pomůžou stěrky, pára nebo vysavače

Mytí oken nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti, ale párkrát do roka se do něj chtě nechtě musíme pustit. Pokud však máme po ruce ty správné pomocníky, může být pro nás čištění oken hračkou. Dnes existují dokonce takové stroje, které udělají veškerou práci za nás. Můžeme si sednout do křesla, popíjet kávu a sledovat, jak se okna umývají samy. Nevěříte?

 

Venkovní hliníkové parapety jsou bezúdržbové a odolné

Venkovní hliníkové parapety jsou bezúdržbové a odolné

Parapety jsou nedílnou funkční součástí každého okna. Zajišťují jednak ochranu zdiva a omítky pod oknem a jsou také velmi zajímavým dekorativním prvkem. Parapety jde rozdělit na vnější do exteriéru a vnitřní určené do interiéru. Mezi základní materiály vnitřních parapetů patří plast a dřevotříska, u vnější je to pozinkovaný plech a hliník. Právě na hliníkové parapety se v článku podíváme blíže.

 

Barevné provedení plastových oken Bohemia Plast Group s.r.o.

Barevné provedení plastových oken Bohemia Plast Group s.r.o.

Nebojte se barev a opatřete svůj dům okny a dveřmi jedinečného vzhledu a stylu! Společnost BOHEMIA PLAST GROUP s. r. o., která je výrobcem plastových oken a dveří od německého dodavatele plastových profilů – VEKA AG, nabízí pestrou paletu barevných fólií, dekorů, tvarů oken i systémů a příček, které padnou do oka každému, kdo touží být originální.

 

Další z této rubriky

Jak by mělo vypadat nízkoenergetické okno

Jak by mělo vypadat nízkoenergetické okno

S nabídkou nízkoenergetických domů a bytů se v posledních letech doslova roztrhl pytel a ekologické bydlení se stalo symbolem moderního člověka. Nový, zodpovědnější přístup k přírodě a jejím zdrojům se nevyhnul ani vývoji stavebních materiálů.

 

Nákup a montáž oken v zimě se vyplatí

Nákup a montáž oken v zimě se vyplatí

Třeba vás to ani nenapadlo, ale i v zimě se dají koupit a namontovat nová okna do bytu či rodinného domu. Dokonce to přináší i své výhody.

 

Stínící technika má celoroční využití

Stínící technika má celoroční využití

Stínící technika, kterou je dobré plánovat už při stavbě rodinného domu, případně při výměně oken či zateplování fasády, ovlivňuje nejen množství světla a tepla v domě či bytě, ale zvyšuje také komfort a bezpečnost bydlení. Pokud se domníváte, že třeba venkovní rolety nebo žaluzie jsou zbytečný luxus, přesvědčíme vás o opaku.

 

Japonské stěny poslouží místo záclon i dveří

Japonské stěny poslouží místo záclon i dveří

Velice zajímavou alternativou klasických závěsů, žaluzií a rolet jsou japonské stěny. Tento moderní stínicí systém, který se těší i u nás stále větší oblibě, skýtá řadu výhod od výtečných izolačních vlastností až po úsporu materiálu.

 

Hra se světlem a stínem

Hra se světlem a stínem

Japonské stěny, vertikální lamelové žaluzie, nebo klasické žaluzie. Dilema, které mnozí z nás v současné době řeší. Japonská stěna je nejmladším prvkem sluneční ochrany. Pásy japonské stěny jsou vyráběny téměř ze všech materiálů, které se dají k zastínění a k dekoraci okna použít.

 

Více světla i pohodlí se střešním oknem

Více světla i pohodlí se střešním oknem

Střešní okna jsou dnes již standardem u nově stavěných domů i rekonstruovaných půdních prostor, kde je třeba místnosti více prosvětlit a co nejvíce využít obestavěný prostor. Dynamický vývoj střešních oken přináší nové technologie i nový způsob využití oken.

 

Designové a netradiční dveřní kování

Designové a netradiční dveřní kování

Kliky pozlacené, vykládané drahokamy, či osázené působivými krystaly – přijde vám to jako přehnaná zbytečnost? Mnoha lidem ne, i dveřní kování považují za důležitý bytový doplněk. Kliky hovoří o vkusu svého majitele, jestli dává přednost moderně, retru nebo minimalismu. Při výběru kliky byste ale měli brát ohled nejen na estetiku, ale především také na funkčnost.

 

Skleněné dveře dodají interiéru lehkost i nádech luxusu

Skleněné dveře dodají interiéru lehkost i nádech luxusu

Líbí se vám moderní pojetí bytové architektury? Máte rádi lehkost, světlo a neotřelý design? Zrenovovali jste ve futuristickém duchu celý byt, ale ještě tomu něco málo chybí? Pak právě pro vás by mohly být onou pověstnou třešinkou na dortu skleněné dveře.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.