Potřebujete rotavátor?

17.6.2008

Nedá se říci, že by rytí zahrady patřilo mezi oblíbené kratochvíle a preferované volnočasové aktivity, ačkoliv jistě může mít dosud přesně nespecifikovaný přínos pro udržování fyzické kondice. Jestliže si však takovou zábavu chcete ušetřit, pořiďte si rotavátor.

Potřebujete rotavátor?

Co to je? V podstatě kypřič půdy, který svým otočným nožovým ústrojím půdu „rozseká“, umožní přístup vzduchu, pomůže promísení např. s kompostem atd. Rotavátor si samozřejmě nebudeme kupovat na záhonek 2x3 metry, uplatní se na větších plochách. Existuje v různých variantách pohonu, přičemž nejlevnější je tradičně rotavátor elektrický (ceny již zhruba od 2 tisíc, spíše však počítejte s cca 3 tisíci). Jen opatrně na přívodní kabel… Pro ošetřování větších rozloh bude určitě vhodnější aparát s dvoutaktním nebo čtyřtaktním benzinovým motorem (časté jsou například motory Honda), který se dá pořídit od několika tisíc, v obstojné kvalitě a výbavě však spíše v úrovni 15 až 25 tisíc korun.

Rotavátor se pohybuje dopředu tím, jak se nože postupně prokousávají půdou. Je přitom důležité, aby ústrojí nejelo po povrchu, ale v patřičné hloubce. Pro brzdění příliš rychlého pohybu vpřed slouží zadní radlička (ostruha). Zejména v lehké půdě, kde se rotavátor boří příliš hluboko, pomohou boční talíře. K přesunům po povrchu na místo určení a k snadnějšímu otáčení pak je určeno přední pojezdové kolo. Rovněž pomáhá předejít zahrabání. Může však omezovat, když potřebujete najet těsně k plotu nebo jiné překážce.

Ani práce s motorovým rotavátorem ovšem není zcela prosta fyzické námahy. Stroj vibruje, musíte jej zanořovat do půdy a opět vytahovat ven… Každopádně je to výrazně snazší, než celou plochu projít s rýčem nebo motykou. K dalšímu zmírnění fyzické námahy napomůže rotavátor s pneumatickým ovládáním.

Rozhodně vždy pracujte s ochranným krytem, především na kamenité půdě. V opačném případě hrozí nebezpečí od odletujících kamenů, které mohou být vystřeleny značnou rychlostí. Důležité je také zvolit správnou šířku záběru. U rotavátorů neplatí, že čím širší záběr, tím lépe. Je-li rozchod větší než řekněme 80 centimetrů, stroj se velmi špatně otáčí. Proto se hodně široký záběr hodí jen pro velké plochy, nebo dlouhá „nudlovitá“ pole.

Rovněž počítejte s tím, že jeden průjezd rotavátorem nebude stačit. Dle charakteru půdy a podmínek je většinou nutné kultivaci absolvovat dvakrát až třikrát. Když už jsme nakousli půdu, musí být přiměřeně vlhká. V bahně stroj neplní svou funkci a může nadělat více škody, než užitku, stejně tak není vhodné pracovat na půdě extrémně vyschlé. Ostatně, stroje s méně výkonným motorem se takovou zeminou ani nedostanou do hloubky. Výměnné kypřící hvězdice rotavátoru volíme dle charakteru půdy, přičemž se řídíme instrukcemi výrobce.

Rotavátor se při správné aplikace stane velkým pomocníkem, šetřícím čas i námahu a přispívajícím k lepším výsledkům při obdělávání půdy.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Akce! Sprchový kout Arttec s vysokou vaničkou - snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlaždice Modern Comfort je dokonalou kombinací estetiky a praktičnosti s jemně sametovým povrchem

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu