Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky

3.6.2012

Určitě vám už někdy vrtalo v hlavě, jak by se daly některé práce na zahradě provádět snadněji než doposud. Co například takové sázení stromků a keřů? Pokud máte dost namáhavé práce s rýčem a lopatou, zkuste si pořídit ruční zemní vrták. S tímto nářadím vám práce půjde lépe od ruky a rozhodně se tolik nenadřete. S ručními zemními vrtáky zkrátka ušetříte spoustu drahocenného času a sil.

Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky

Ruční vrták sice není žádným novým objevem, ale mnoho lidí o jeho existenci ani neví. Přitom usnadňuje mnoho každodenních úkolů na zahradě. Zemní vrták oceníte především v případě, když potřebujete hlubší, ale zároveň úzkou díru v zemi. Tito zahradní pomocníci se vyrábějí v různých délkách a také průměrech, nejčastěji 10, 15 a 20 centimetrů. Vybrat si tak můžete zemní vrták podle svých konkrétních potřeb a požadavků. Díky vyměnitelným ocelovým čepelím se kvalitní vrták nezalekne ani kamenů v půdě a nezasekává se na drobných kořenech.

Vrtáky se skvěle hodí pro sázení cibulek, ale i rostlin s úzkým kořenovým balem, jako jsou například růže. Ideální jsou rovněž na provzdušňování a mísení kompostu. Využít je můžete samozřejmě i pro navrtání děr na různé kolíky či sloupky, které je třeba upevnit v zemi. Plotové sloupky se nejčastěji usazují ve vzdálenosti 3 metrů od sebe do hloubky asi půl metru. Pomocí zemního vrtáku všechny potřebné otvory vyvrtáte jednoduše a velmi rychle. Možností využití je spousta a časy namáhavé dřiny pro vás už budou minulostí. Otvor je vyvrtán za chvíli a vyvrtaný materiál se shromažďuje na úhlednou hromadu.

Velmi oblíbený je například ruční zemní vrták QuikDrill™ Fiskars (1 250 Kč), který je konstruován tradičním způsobem s dlouhou spirální šroubovicí. Je vybaven dvěma optimálně nakloněnými čepelemi vyrobenými z bórové oceli, která je upevněna kolem ostrého hrotu. Ostré čepele umožňují oboustranné vrtání. Díky tomuto jedinečnému designu má vrták možnost pronikat i do tužších půd s menším odporem a zabraňovat tak mačkání země. Vyvrtaný otvor má hladké okraje. Rukojeť má vrták vyrobenu z kompozitního materiálu FiberComp™. Ruční vrtáky od firmy Fiskars jsou k dostání ve třech velikostech S, M a L, každý si tak může vybrat takovou, jakou nejvíce využije.

Dalším zástupcem této skupiny zahradních pomocníků je ruční zemní vrták Sharks SH1030 (699 Kč), který se se svou délkou 1050 mm a s průměrem 140 mm skvěle hodí pro vsazování sloupků, sazenic stromů, keřů, rostlin atd. Díky příčné kovové rukojeti je i s tímto typem vrtáku opravdu snadná manipulace.

Stejně dobře vám poslouží také ruční zemní vrták GH 150 (790 Kč), který se rovněž hodí k usazování sloupků, sázení stromků, keřů apod. Je vybaven příčnou kovovou rukojetí, jeho celková délka je 1030 mm, průměr 150 mm a síla plechu 2mm. Tento ruční zemní vrták váží 5 kilogramů.

- jap -

Foto: archiv firem

Náš tip

Stropní ventilátory SOGO se světlem - výkonné a velmi tiché motory, dřevěné lopatky

Sprchové boxy Arttec se slevou 20 %. Sprchový, masážní nebo s parní saunou? Vyberte si z široké nabídky

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy